Zahájení pstruhové sezóny 2022 – Slovinsko 2. díl

Publikoval , Igor Slavík

Pokračování…

Další den jsme se po pečlivém zvážení situace vydali na řeku Idrijcu. Soča byla zvednutá, ne úplně průzračná, tak jsme změnili plány. Idrijca je proti Soči o dost menší řeka. Na druhou stranu tam není tolik míst, ať už na parkování, tak na chytání. Pro trojici je to už docela oříšek. Ale my jsme si poradili. 😉

Táhlá tůň

Rozdělili jsme se. Honza šel od parkovacího místa proti proudu, my s Vojtou po. Vojta je precizní nymfař, ne, že by neuměl sušit, ale ten francouz mu prostě jde. Radost jej sledovat. Nahodí, pečlivě srovná a opravdu mušku vede vodou. Není to žádné nahodilé šmrdlání. K tomu se občas uchyluji já, protože pozornost klesá a já si to rád jen tak užívám. No a přitom užívání jsem měl 4 ryby a Vojta, který šel po mně, jich měl 10. njn, prostě reprezentant. No, a to je další moment, proč rád jezdím sám, protože s ostatními člověk pořád závodí… 😉

Honzovy úlovky

Pak za námi dorazil Honza. Úsměv od ucha k uchu, protože se mu podařili dva mramoráci kolem 60 cm. Ten větší měl 61 cm. Vojta mu říká: “Ty jo, možná si měl sejít k nám, nebo nás zavolat, abychom Tě vyfotili. To nejsou ryby, které se chytají každý den…”  Honza řekl, že to byla možná chybka. Ale zážitek zůstává a fotka v telefonu je taky. 😉 Gratulace ještě jednou.

Procházka

Táhlou tůň jsme prochytali a vydali se s Vojtou proti proudu na delší procházku. Na Idrijci jsou delší mělčí pasáže, kde ryby moc nejsou, tak je lepší je vynechat. I když je pravda, že když začnou v těchto partiích ryby sbírat, tak se člověk diví, kde se tam vzali. Na cestě jsme se napili z pramenu a došli pod skálu s velkou, hlubokou tůní. Zrovna z ní vybrozoval  muškař, jen nám pokynul, že jako máme volné působiště a vydal se proti proudu ke svému autu.

Tloušť

Výhodou na těchto “sodovkových” vodách je, že ryby vidíte. Nevýhodou na těchto “sodovkových” vodách je, že ryby vidíte. Prostě je to k zbláznění, když na dně v 5-7 metrech vidíte cepy a nejste schopni se k nim dostat. A oni si tam levitují a nic. Snažil jsem se o jednu tmavší, bez šance. Říkám Vojtovi: “Pojď ji zkusit.” Výzva Vojtou přijata, precizní vedení, přizvednutí na závěr driftu, ryba nástrahu sleduje a nic! Ale byla slušně vychovaná, protože druhý nához už neodolala a skočila Vojtovi na háček. Já si myslel, že to bude mramorák, ale byl to kapitální tloušť. Viz foto níž. Vojta uspokojen, že “nechytitelnou” rybu dostal, se se mnou rozloučil a vydal se po proudu, hledat další tůňky.

Mramorák 2

Já se zasekl na té tůni. Klasika. Vidím ryby, chci je chytit. Popošel jsem trochu výš a viděl ve vodě něco opravdu většího. Po fiasku s tlouštěm, jsem si netroufal odhadovat druh ryby. Tak jsem pořádně zatížil mušku nadhodil hodně proti proudu, aby měla čas vyklesat a doufal. První pokus nic. A druhý pokus… Takový ten pocit, kdy tušíte, že teď ten návazec jde správným koridorem, kdy vše je, jak má být. A že musí přijít záběr. A taky že jo. Fakt! Tentokrát jsem si byl jistý vším. Snad jen zásek mohl zklamat. Ale prut – ok, naviják – ok, přiznám se, že jsem šel na jistotu a návazec jsem udělal z hanáckýho fluorocarbonu o průměru 0,20, takže lano – ok, háček – trophy jig H 490BL velikost #12 – ok. Tůň velká, bez nějakých zjevných překážek. Souboj jsem si vychutnal. Těžká, velká ryba, nebyla teda na poslední náhození zájezdu, ale když jsem ji dostal do podběráku, tak mně radost udělala velikou. Rychlá foto session. GoPro na stativku. Přeměření ukázalo 63 cm. Nový PB v mramorákovi. Ještě dorazil zespodu Honza, který mně pomohl natočit pouštěčku. Skvělý.

Vláčnost

Pod vlivem tohoto úlovku jsem po zbytek dne byl už takový vláčný. Ono teda byly zhruba 4 hodiny odpoledne. Tak ne, nedalo mně to a podíval jsem se na data snímku. Mramorák byl chycen, resp. fotka byla vyfocena 16. 4. 2022 ve 14:51:36. Chytali jsme asi do 6. Já to jen tak vodou šmrdlal. Za zmínku snad stojí, že když jsem viděl sběr, tak jsem se vybičoval, předělal to na sucho, chytil jednoho tlouště – jak jinak na Rockerku a pak dva duháky jsem zdolával, jednoho vytáhl. Na Viktorky.

Večeře

Ač jsme měli zásob na dva takové výjezdy, tak jsme neodolali a dali si ocvrti lignji. Vy-ni-ka-jí-cí! Pak dvě pivka a spalo se nám jak Budulínkům. Dokonce i Honzovi, kterému, když jsme se vrátili do kempu, odletěl stan/šapitó. Tak nakonec spal v pětihvězdě zn. Aerton.

Ráno a cesta zpět

Ráno jsme se pobalili. Kluci vyrazili na Idrijcu. Já na Soču. Něco málo jsem tomu dali, ale strašně foukalo, tak jsem to docela brzo zabalili. Nicméně pár ryb jsme chytli. Já přesně pár – 2. 😉 Cesta zpět byla o poznání lepší přes Itálii než přes sedlo ve výšce 1611 m. n. m. ve Slovinsku.

Bylo to fajn. S bonusem nového osobáku pstruha mramorového. Takže spokojenost. 

PS

Kemp byl plný loďkařů, ale tam kde se chytá, skoro nebyli.

Vojta absolvoval chirurgickou operaci v terénu. Chirurg Hawkey Honza mu vyoperoval háčkem 130 vel. #12 klíště. Klíště jelo s námi do ČR na expertízu. Budeme vás informovat, jak to dopadlo.

 

 

 

 5