Autor: Jaromír Šram (Jája)
V letošním roce se u nás v Jihočeském kraji v Rožmberku nad Vltavou konalo již 17. Mistrovství Evropy v muškaření. Pořadatelem byly zvoleny tyto závodní sektory: Vltava 29 – Čertovy kameny, lodní závod na vyrovnávací nádrži – Lipno 2, Vltava 28 od Vyššího Brodu po Veverky, Vltava 28 od Veverek po Rožmberk nad Vltavou a poslední sektor byl břehový závod na údolní nádrži Květoňov. V minulých letech mohl každý stát na mistrovství Evropy v muškaření přihlásit dva týmy. I letos tomu nebylo jinak, ale pouze s malou změnou, že druhý tým bude ženský. Tuto možnost využila pouze Česká republika, a tím byla umožněna účast našim pěti muškařkám na tak velkém podniku jako je mistrovství Evropy. V historii mezinárodních muškařských závodů na jakékoliv úrovni to bylo poprvé, co závodil český ženský tým.
Radou ČRS jsem byl jmenován trenérem ženského týmu. Byla mi dána volná ruka ve výběru žen do našeho reprezentačního týmu B. Vybíral jsem podle umístění v celostátním žebříčku z loňského roku, ze zkušeností holek z muškařských závodů i ze znalosti revírů, na kterých se mistrovství pořádalo. Nakonec jsem nominoval tyto závodnice: Ivana Kuchaříková z Hradce Králové, Markéta Procházková z Hrádku u Rokycan, Tereza Rutová ze Senohrab u Prahy, Petra Jörková z Bohuslavic u Trutnova, Iva Linhová z Českých Budějovic a náhradnicí byla Kamila Cieslarová z Ostravy.
Naše první společné setkání v rámci malého soustředění se uskutečnilo tři týdny před zahájením ME na jezerním závodě na Květoňově. Po závodě jsme se přesunuli do ubytovny na zámku v Rožmberku nad Vltavou. Druhý den jsme trénovali na Vltavě 29 – Čertovy kameny a na Vltavě 28 pod Vyšším Brodem. Při tomto soustředění si holky vyzkoušely, co je čeká a do čeho jdou. Také jsme probrali styl chytání, vzory mušek a muškařskou výbavu, kterou by si měly přivézt na ME.
Na ME jsme přijeli týden před zahájením a holky chytaly na tréninkových úsecích, věnovaly se přípravě, vázání mušek, doladění návazců a taktice, jak se na kterém sektoru bude chytat. Tady musím holky poprvé pochválit, protože k tréninku a k přípravě na ME přistupovaly velice zodpovědně a s nadšením. V sobotu, čtyři dny před zahájením, ještě přijel Mirek Málek jako dvorní vazač a pomocník pro ženský tým.
V úterý dne 31.5.2011 bylo oficiálně zahájeno ME průvodem městem Vyšší Brod, přivítáním a slavnostními projevy v zámecké zahradě, zahájení pak bylo ukončeno banketem v Rožmberku. Středa a čtvrtek byly určeny pro oficiální tréninky. A v pátek ráno se závod rozjel na plné obrátky.
Naše taktika byla taková, že Vltavu 29, Čertovy kameny budeme chytat pouze na dvě mušky, základní vzor Red Tag nebo Orange Tag ze zlatou nebo stříbrnou tungstenovou hlavou o průměru 2,8 a na přívěs nějaký přírodní vzor s jinou barvou hlavičky než je spodní muška. Chytali jsme je proti vodě, aby jsme potočáky zbytečně neplašili. Na Lipno 2 – vyrovnávačku, která se chytala z lodí, jsme zvolili muškařskou šňůru – rychlou intermediální, tři mušky, kde spodní byla přírodní zaječí lura s chartreuskovým tipem, prostřední muška bibio a první muška od muškařské šňůry žluto-zelená lura. Způsob tahání bylo hlavně roly-poly a pak před lodí zastavit a pomalu mušky zvedat nad hladinu na tzv. hang. Vltavu 28 na oba sektory jsme měly stejnou strategii a to najít místo, kde by se mohlo vyskytovat nejvíce duháků. Toto místo prostrýmrovat, potápivost šňůry 3, na dva trýmry (černý s chartreuskovým tipem a oranžová vranka nebo oranžový blob). Dále tyto sektory pronymfovat s francouzským návazcem, jak hlavní tok, tak i břehy, kde se ukrývá potočák i bílá ryba. Pokud ryby začaly sbírat, tak suchá a to na dva chrostíky. Květoňov jsme chytali na lury jako na vyrovnávačce a pokud ryby přestaly být aktivní, tak na booby lury s potápivostí muškařské šňůry 5.
Nebudu vás zatěžovat zprávami o podrobném průběhu jednotlivých závodů, kdo kde chytal, jaké měly holky štěstí či smůlu na los nebo na broditelnost řek. Informace ohledně průběžných i konečných výsledků lze vyčíst z oficiálních výsledkových listin na webových stránkách z ME. Z historického hlediska, když chytalo nějaké ženské družstvo, tak skončilo poslední. Mnoho cizích závodníků či neznalci kvalit našich děvčat si mysleli, že podobný scénář bude probíhat i u našeho týmu. Ale po třetím kole, kdy holky obsadily desáté místo, je ostatní závodníci začali brát jako rovnocenné soupeře. Škoda, že toto pěkné desáté místo jsme neudrželi i po čtvrtém a pátém kole, kdy se nám moc nedařilo. Každopádně holky chytaly do poslední minuty s obrovským nasazením.
V neděli 5.6.2011 bylo ve Vyšším Brodě slavnostní vyhlášení nejúspěšnějších jednotlivců a týmů. Na prvním místě skončil tým České republiky A, druhé místo obsadil tým z Francie a na třetím místě byl tým Španělska. Naše děvčata se umístila na pěkném dvanáctém místě ze 17 týmů a nechala za sebou Wales, Belgii, Lucembursko, Holandsko (měli v týmu také jednu ženu) a Německo. V jednotlivcích bych chtěl vyzvednout perfektní výkon Terky Rutové, která obsadila krásné 18. místo z 88 závodníků.
Tímto bych chtěl našim holkám poděkovat za zodpovědný přístup, vzornou přípravu, závodní nasazení při chytání a obětavost po celou dobu ME. Hlavně chci poděkovat Českému rybářskému svazu za umožnění účasti ženského týmu na ME. Poděkování patří také sponzorům, kteří nám velice pomohli a to HANÁK s.r.o., Monfish s.r.o. a Mírovi Macháčkovi z HENDS PRODUCTS. Dále chci poděkovat Mirkovi Málkovi za obětavost při vázání mušek před i během šampionátu a také klukům z českého týmu A, kteří nám předávali své zkušenosti z tréninků. A nakonec chci poděkovat všem, kteří jste nám drželi palce.
Trenér ženského týmu při ME 2011 Jaromír Šram
76