Výjezd na Goiserer Traun a zátěžový test prutu HANÁK Competition SUPERB XP 5100

Publikoval , Igor Slavík

Vzhledem k tomu, že jsem kvůli nemoci musel odpískat plánovaný výjezd na Goiserer Traun koncem ledna, naplánovali jsme výjezd do Rakouska s kamarádem Ondrou Špičkou na jediný možný termín, a to na neděli 17. února.

I když zprávy o počtech chycených ryb v poslední době nebyly úplně optimální, pořád se chytly hodně pěkné ryby, což nás v kombinaci se slunečnou předpovědí počasí utvrdilo tento výjezd uskutečnit.

Takže v neděli ráno jsem zamáčkl po třetí hodině budík (do práce by se v tudle hodinu vstávalo hrozně těžko, ale na ryby to jde přeci jen tak nějak líp ☺) a ve 4 jsme vyráželi směr Dolní Dvořiště. Cestou jsme se ještě zastavili ve Větřní u nejlepšího stavitele prutů Pavla Kneifla pro povolenky, které nám v pátek vyzvedl u Franty Hanáka a pro mě měl ještě od Franty novinku ze série prutů HANÁK Competition SUPERB XP s označením 5100, což je desetistopý prut v pětce, který měli prověřit tamní bojovní lipani a duháci. Cesta ubíhala docela rychle a po osmé hodině jsme již stáli před hotelem Moserwirt v Bad Goisernu, kopili státní rybářský lístek, vdechli preso a šlo se na to. Ondra šel úsek od shora, já zhruba od poloviny dolů.

Po deváté hodině jsem vlezl do řeky a sluníčko hned začalo příjemně hřát do zad a prosvěcovat křišťálově čistou vodu. Nasadil jsem již zmíněný prut SUPERB XP 5100 a na něj naviják HANÁK Alpen Nymph 35, který mám bezpečně prověřený téměř ročním pobytem na Novém Zélandu. Na francouze jsem nabil fluorocarbon HANÁK Champion v průměru 0,14 mm a dvě přírodnější nymfy, přičemž se nejvíce osvědčila schránková zajícová imitace vykukujícího chrostíka.

Start chytání byl velmi pomalý, postupně jsem prohazoval všechna možná místečka a jamky a až po hodině jsem měl první krátký záběr, který jsem neproměnil. Po chvilce už jsem sekl do hezkého lipana 47, následoval lipan 46, pak krásně zbarvený duhák a tak to šlo dál a dál a postupně jsem přidával rybky a posunul se až do spodní části úseku, kde jsme se už potkali s Ondrou a prochytali jej společně a nějakou rybu jsme tam taky přemluvili. S ubývajícím světlem se ale aktivita ryb rapidně snižovala. Na závěr jsme se přesunuli na horní část úseku pod jez a také nějakou rybu ještě vsítili, ale bylo to už těžké, tak jsme kolem půl páté naše snažení ukončili.

Když to shrnu, za ten krásný den se mi podařilo zdolat celkem 16 ryb, z toho byli 4 duháci mezi 42 – 48 cm, 2 lipani kolem 40 cm a 10 lipanů se pohybovalo v rozmezí 45 – 52 cm (ryby byly měřeny kvalifikovaným odhadem ☺ podle rysky 40 a 50 cm na prutu, které jsem si ráno poznačil lihovkou, abych ryby zbytečně netrápil měřením metrem). Jsem rád, že se povedlo počasí, protože sluníčko rozhodně mělo vliv na vyšší aktivitu ryb a navíc bylo moc příjemné se občas pokochat pohledem na krásně osvícené okolní štíty hor.

Co se týče prutu, musím říci, že přesně naplnil mé očekávání! Lehký, energický, jemný a zároveň dostatečně silný na razantní zdolání velkých ryb (a že jsem ho opravdu chvílemi nešetřil!), akce hezky rozložená po celé délce prutu, což je důležité pro plynulé odhození mušek na francouzi na větší vzdálenosti. Ryby na prutu seděly perfektně a nepadaly, za celý den jsem přišel jen o dvě ryby, které jsem jen otočil, a spadly prakticky hned po záseku, jinak šlo vše z vody☺. Malá patka na konci prutu je velmi příjemná, když se potřebujete občas zapřít do bojovné ryby a nikterak nevadí samotnému chytání. Takže tento proutek si u mě rozhodně vysloužil tímto výjezdem své pevné místo mezi pruty na velké řeky, které moc rád chytám.

Závěrem ještě jedna poznámka. Dlouhodobě řeším problém s tím, že mi je při chytání zima na nohy a pořád hledám kombinace ponožek, které by tomu zabránily. Jako spodní vrstvu jsem tentokrát na doporučení použil ponožky vyráběné na Novém Zélandu, vyhotovené z kombinace merina a srsti z vačice (Comfort Socks NZ – 274 Merino Possum Comfort Top Health Riverstone – Franta Hanák má na skladu) a musím říct, že jsem byl nadmíru spokojený. Po celodenním chytání v neoprenech byla horní vrstva ponožek sice totálně navlhlá, ale zélandské spodní ponožky naprosto suché – což znamenalo nohy v suchu a v teple ☺. Tento výrobek opravdu mohu doporučit všem, kdo řeší stejný problém, jaký jsem řešil doposud.

Takže co říci závěrem – akce se velmi zdařila, hezký slunečný den, chytli jsme opravdu krásné ryby a do budoucna chci určitě pokračovat v tradici, že alespoň jednou za rok se na tuto krásnou řeku podívám.

Přeji všem krásnou rybářskou sezonu 2019!

Roman Heimlich