Víkend na Vltavě a 4110 XP v ruce

Publikoval , Luboš Roza

Byl prodloužený víkend a tak jsem se domluvil s Frantou, že bysme mohli udělat další testování produktů Hanák a taky si vyměnit další nápady a poznatky, klasický brainstorming. Vyrazil jsem tedy v pátek, abych byl navečer u vody na Vltavě 24, trofejním úseku. Při příjezdu jsem si nachystal spaní v autě a kluci přišli od vody. Protože tam byli ještě ostatní kamarádi, tak jsme udělali družbu a Peťa dostal spásný nápad, že přiveze grill a uděláme nějaké předvařené kolínka. To jsem nevěděl, že místo malého grilu na uhlí přiveze 50kg gril na plyn i s bombou. Sotva se mu vlezl do multivanu. Večer jsme si tedy užili v kruhu přátel.

Ráno ostatní odjeli a my už zůstali s Frantou sami. Byla sobota a tak jsem čekal nějaký velký rybářský tlak na vodu, ale to se nepotvrdilo. Já jsem nasadil nejdelší verzi Hanák Superb XP 4110, což je 11 stop dlouhý čtverkový prut. Podobné pruty jsem v minulosti nesnášel, ale jednak člověk zleniví postupem času a jednak kvalita prutů se dostala na úplně jinou úroveň. Takhle dlouhým prutem se prodlouží nejen vzdálenost od ryb, což ne Vltavě není podstatné, ale hlavně délka dráhy, po kterou vedete vaše mušky. Delší prut, delší návazec a tedy delší dráha. Očekávali jsme s Fandou velké ryby, kterých je na této řece hodně, ale i přesto jsem zvolil jemný vlasec 0,14 Hanák Competition FluoroCarbon, jak já rád píšu HC/FC. Normálně bych zvolil tloušťku 0,16mm, ale zajímalo mě, jestli takto dlouhý prut a tedy dlouhá páka bude nebude vlasec trhat při záseku. To se nestalo ani při záseku ani při zdolávání, což značí dobré vyvážení jemnosti prutu s síly vlasce. První lepší ryba na sebe nenechala dlouho čekat. Fanda nabrodil do díry a asi druhým hodem zvíře na prutu. Chvilku jsme tam s ním blbli a ryba lehce pod 65cm v podběráku. Franta dává pumpičku, pak společně placák, nějaká fotka a ryba je rychle zpět ve vodě. Po této akci dám taky pár hodů do stejného místa a prásk. Jak řekl Fanda: „dvakrát zvíře v jedný díře“. Nebyla to stejná ryba, ale prostě druhá. Vzal si sirupčíka, což je vyzkoušená a spolehlivá muška na háčku H400BL velikosti 16 s TG hlavou 3,5mm. Opět video, fotka a zpět do vody.

 

Počasí bylo úžasné, teploučko, takový ten opar, že není pod mrakem, ale ani jasno. Jdeme po proudu a v klidu se střídáme v lovu a přidáváme další ryby na nymfy. Čas od času jsem viděl sběr a tak jsem na horní přívěs přidal olivovou viktorku. A pak jsem je odebral snad všechny. Co nevzalo Fandovi nebo mě na nymfu, skočilo na suchou. Krásné chytání. Mimochodem tyto mušky vážu pouze na háčky H130BL, takže jemné drátky a i přesto bez problému zdolávali ryby do 50cm. Jen jsme si povzdechli, že ještě stále se najdou klienti, kteří si ztěžují, že se jim tyto háčky rovnají. Ano, to je běžné, že tak tenký háček vezmu na podobné ryby jako píšu a dám tam 0,20mm vlasec a pětkový prut a tahám proti proudu. Je zkrátka třeba přizpůsobit se a tahat opatrně, podcházet rybu při zdolávání abychom ji tahali po proudu dolů. Pak lze hravě porazit i ryby neúměrně velké použitému nářadí. V každém případě, je vždy třeba zvolit úměrné vybavené očekávaným úlovkům což znamená, že na takovou vodu půjdu nymfovat s prutem atmy 4-5 a vlascem 0,14-0,16mm a vím, že při trochu šikovnosti zdolám ryby přes 60cm, ale hlavní lovnou rybou jsou duháci 40-50cm, k čemuž je taková výbava ideální.

Na oběd jsme si na břehu dali pivko a pizzu a zajeli o kousek výše. Tam jsme pochytali další spousty ryb, všechny krásně seděly na háčku i na prutu. Opět se potvrdilo, že tak výkonné blanky prutů jako jsou Hanák Superb se dají udělat i v délce 11 stop a stále drží jejich vlastnosti a zachovají obratnost. Na takové délce už se všechny méně kvalitní a méně výkonné pruty projeví jako palice od rajčat. Další den jsme ještě zkusili další místo již mimo trofejní úsek a taky jsme si hezky zachytali. Během této výpravy jsme si řekli všechny poznatky a vyřešili spoustu věcí, na které se můžete těšit jako na další novinky, připravované na další sezónu a budoucnost firmy Hanák. Opět to byla totálně pohodová akce plná hezkého rybaření a poznatků. Už se těším na další lovy….

 224