Tipy pro novou sezónu

Publikoval , Luboš Roza

Tak k nám za dva týdny přijde nová pstruhová sezóna a asi všichni se na to netrpělivě třepeme. Někdo zůstane doma než to první šílenství opadne a někdo do toho půjde na plno. Já bych rád sepsal pár bodů, co si myslím, že by rybáři měli mít, měli dodržovat a měli respektovat.

Muškaření je koníček gentlemanů…

Nejednou jsem byl svědkem nepříjemných situací, kdy na začátku sezóny nadržení rybáři, s úmyslem chytit si to nejlepší místečko, bezohledně vbíhali na místa, kde třeba někdo stál na břehu a čekal na 6h ráno a nebo už stál ve vodě. Já myslím, že správný muškař gentleman by se mohl minimálně slušně a s přátelským tónem zeptat, jestli by tomu druhému nevadilo, kdyby se přidal nebo cokoliv jiného. Jsme lidi a z akce vždy přichází adekvátní reakce. Z takového slušného jednání pak může vzejít třeba i přátelství lidí, kteří mají stejný koníček. Buďte k sobě tedy u vody ohleduplní, je přece hezké gesto, když budete tahat velkou rybu a přijde k Vám neznámý rybář, který vám ji pomůže podebrat a pak si dáte na břehu třeba panáka nebo vyměníte mušky. O tom to je, nezapomínejme na to! Pokazit den sobě a dalším lidem pro trochu masa za to nestojí.

Nezabíjejte vše

Již se nám tady rozmohl takový kladný nešvar a to chyť a pusť. Je to bezva a jde vidět, že tento systém praktikuje čím dál více lidí, kteří pochopili, že když nezabijeme všechno, pak si můžeme hezky zachytat i po 16.dubnu. Ale když už jsem nakousnul téma chyť a pusť, pak si myslím, že ortodoxní dodržování není jediná správná cesta. Osobně nemám nic proti, když si rybář ponechá rybu čas od času a doma si ji připraví s dětma nebo ženou. Pořád jsme lovci, tak úlovek na pánvi k tomu patří. Ale myslím, že je třeba vhodně rozlišovat původní a nepůvodní druhy, které na pánvi stejně nepoznáte.

 

Vemte si podběrák i když ryby neberete

A plynule přejdu k podběráku. I když tedy ryby nezvu domů na romatickou večeři, neznamená to, že jim nemůžu ublížit jinak. Válení v trávě nebo na suchém břehu není úplně správná cesta, jak si udělat fotku a pustit zpět. Taková ryba může zaplísnit a umřít. Stejně tak zdolávání bez podběráku souboj zbytečně prodlužuje a tím mnohem více rybu unaví a ta pak může opět chcípnout zbytečně. Šetrné použití podběráku je určitě vhodné, pokud před podebráním síťku namočíte a po podebrání necháte rybu ve vodě. Pak se nestane, že to ryba při vyproštění háčku urve, nebo se někde vyválí v písku. Proto doporučuji, použijte na lepší ryby podběráky, i když si ji nechcete vzít. Menší ryby pak ve vodě bez dotyku vypněte. Je to to nejmenší, co pro ryby můžeme udělat.

Háčky bez protihrotu

Máme dnes tak kvalitní háčky, že protihroty jsou prostě přítěží. Osobně mám vyzkoušeno, že pokud má rybář rybu stále v kontaktu, pak je ztrátovost stejná ne-li menší, než s použitím protihrotů. Při lovu na jemné nářadí je totiž problém zaseknout rybě háček s protihrotem hlouběji, protože záseky s jemným nářadím jsou stejně jemné a přes protihrot se hrot háčku nedostane hlouběji a proto často ryby padají více z háčků s protihrotem než bez protihrotu. Apropo když už háček s protihrotem zaseknete dost hluboko, pak vyprošťování není nic dobrého třeba pro menší rybu.

 

Trochu barev pro nasazené ryby

Bohužel tlak na naše vody je opravdu silný, spousta rybářů a málo dobrých revírů, a tak se musí populace pstruhů podporovat pravidelným vysazováním. Je to taky z důvodu tlaků nás rybářů, kteří si koupí povolenku a chtějí si něco odnést, jenže když se do vody nenasype, pak se skoro nic nechytí a padají hlavy. Je tedy obvyklé, že se zarybňovací plán realizuje před zahájením sezóny. V tomto případě se pak jedná o ryby, které byly zvyklé žrát granule a tak nemají úplně přirozený instinkt si potravu vybírat. Proto je vyzkoušeno, že na tyto první ryby obecně platí tmavší a barevnější vzory mušek. Ryby na ně dobře reagují. Já tohle dosazování nevidím jako špatnou aktivitu, jednak se ukojí první nálety rybářů a jednak nějaká část ryb ve vodě zůstane a ty po nějakém čase začnou být chytřejší a pak vás nakonec můžou překvapit třeba až v létě. Pár mých oblíbených vzorů jsem vypíchnul níže:

MODRÝ KILLER – ESHOP ZDE

PROMOTÁVKA – ESHOP ZDE

SIRUPČÍK – ESHOP ZDE

 

Správná výbava

Když už si někdo pořizuje výbavu, měl by si dobře rozmyslet, jaká je jeho prioritní ryba a hlavně i velikost. Je jasné, že pokud jdete cílit na ryby 40cm a více a zároveň víte, že takové ryby převažují, pak je lepší volit váhovou kategorii prutů v aftmě alespoň 4. Pokud ale většina ryb je ve velikosti cca 20cm a občas se uloví nějaký macek, pak už i kvůli komfortu lovu bych volil maximálně aftmu 3 nebo 2. I takový prut snese velkou rybu čas od času, musí se ale správně zdolávat.

Zdolání větší ryby

Správné zdolávání nejen že maximalizuje šance na vytažení velké ryby, ale pokud nemáte v úmyslu ji zabít, pak taky maximalizujete šance na to, aby tento souboj přežila. Základním pravidlem zdolávání velkých ryb je využití toku řeky a to tak, že co možná nejdříve se snažit dostat pod rybu a zdolávat ji po proudu dolů. Ryba tedy musí bojovat s vámi a taky s proudem. Základní chybou je to, když se snažíte dostat se pod rybu a odplašujete ji pořád po proudu dolů, takže se pod ni nedá dostat. Je tedy třeba vybrodit na kraj řeky a potichu ji podejít, protože i při zdolávání ryba dobře vnímá dění okolo a nechá se plašit. Pokud se tedy dostanete pod, pak si hezky zabroďte zpět do řeky a když má ryba tendenci sjet zase pod vás, je možné se zahýbat nebo poplácat na vodu a vyplašit rybu zase proti proudu. Napsal jsem schválně, abyste si zase zabrodili, protože i tahání ryby na mělčinu je složité, protože tam se ryba cítí v nebezpečí a dá se tam vtáhnout jen až je opravdu unavená, což může být dlouho. Nejrizikovější fází zdolávání je pak podebírání. Opět jsme u toho, že je nutné pro podebrání být pod rybou. Velká chyba je po souboji vytáhnout rybu na hladinu a snažit se ji proti proudu přitáhnout. Když má ryba 2kg tak na jemný prut prostě přitáhnout nejde ani kdyby byla mrtvá. Proto když si udržíme rybu nad sebou proti proudu, pak i když je ryba ještě při síle, ale dokážeme ji v nestřeženém okamžiku zvednout hlavu, pak už stačí udržet ji nad vodou pouze po dobu, než nám proud rybu donese přímo až do podběráku. Je to rozhodně nejméně riziková strategie k tomu, aby jste úlovek velké ryby dostali úspěšně do podběráku, ještě než se utrhne, nebo ji utaháte k smrti.

Na ryby mokrou rukou

Než na rybu chytneme, smočte ve vodě ruce. Jedna věc je jasná, suchou rukou rybě poškodíte sliz více a opět může zaplísnit. Druhá věc je však neméně důležitá. Teplota ryby ve vodě je stejná jako voda, takže třeba 10°C. Vaše ruka má ale třeba 30°C. To je příliš velký rozdíl teplot a pro rybu je to šok. Když už tedy musím na rybu sáhnout, radši chvilku podržím ruku ve vodě. Opět je to taková maličkost, která může hodně pomoct.

Tak tohle bylo pár tipů do začátku sezóny a já vám, našim čtenářům webu, přeji spoustu krásných úlovků a pohodových chvilek strávených na pohodu u vody.

A kdyby jste se chtěli dočíst více, pak je tady kniha FLYFISHING WORLD CZ EDITION – ESHOP ZDE

 

Petrův zdar

Luboš Roza

 1,248