Šumava

Publikoval , Igor Slavík

Nevím, jestli jsem v některém z minulých životů tady žil nebo na mě působí ta příroda, lidi. Prostě to tu mám rád. Podzim asi nejvíc. A taky jaro.

Domluvím se s Honzou Venderů a jdeme na ně. Z něj jde taková pohoda, že i já se zklidním. 😉 Jen tedy nesmí být někde kolem pudlíci.

Tradiční zastávka je u Fandy v obchodě. Je tam všechno. A vždy mě vítá Frantova klasická průpovídka: “Hele, to je taková blbost, to by se ti mohlo líbit…”

A pak už jen chytačka a pohoda. A Kubanono a Flynono.

Navíc tentokrát se k nám připojil i další Honza. A ten fotil a dronoval a chytal největší lipany… Jo a taky mrzl tak, že za něj musel převazovat druhej Honza.

Prostě bylo fajn.

 

 

I do not know, maybe in one of my recent lifes I lived here, maybe the people here or the pure nature. I just love it here. Southern Bohemia – Sumava. The autumn time is the best. And then spring.

I spent time with Jan. Fishing, hanging arround. He is easy going, so next to him I am easy going too. 😉 Only small dogs shouldn’t be around.

Traditional is also stop in Franta’s shop. He has everything. Maybe even more. He is always saying to me: “Well, this this is such a stupid thing, definitely you will love it.”

And then only fishing and good times.

And this time joined us other Jan. And this Jan took some pics, was flying with drone and was catching the biggest grayling ever.

How I said – good times.

 

Always more pics on instagram @igi_flyfish.

 


 

 

 156