Revúca – závod na jednu mušku

Publikoval , Luboš Roza

,,One fly Revúca” – závod na jednu mušku

Tak jsem si při rodinné dovolené na Slovensku jednoho sobotního rána odskočil zachytat letošní první závod, který se konal kousek od kempu, kde jsme kempili s rodinkou. Konkrétně na řeku Revúcu, krásnou čistou řeku, plnou lipanů a pstruhů, jež se v Ružomberoku vlévá do Váhu. Po letošních deštích byla řeka mírně zvedlá, ale nic dramatického to nebylo. Jak už bývá mým dobrým zvykem, navázal jsem si slovy osm mušek. Věděl jsem, že budeme chytat převážně lipany, tak jsem vsadil na růžové kuličky, to je taková klasika a pstruh tím taky nepohrdne, stejně nemám co měnit, krabička prázdná jak Troškovi filmy, no moc jsem nevázal během karantény, protože brali úhoři a pak candáti se štikami, to se pak přemluvte k vázání. Takže v pytlíčku na rychlo uvázané 5ks tungsten 3,0mm a 3 kusy 3,5mm.

Dopolední kolo jsem chytal na předposledním místě, což mi nevadilo, je to už ve městě, běhaly okolo holky po ránu a ryby tam prý taky jsou. Velikost lipanů byla převážně 30-35cm, takže jasná volba. Hanák Superlight 299, jeden proutek, silon na jistotu 0,11mm protože nemám moc mušek, musím to vynahradit prezentací. Při navazování mi jedna muška spadla do trávy, takže na celý den už mám jen dvě s 3,5mm koulí. Uznávám, musím se polepšit. Přede mnou se chytili dvě ryby, tak si říkám, že asi ještě nežrali. Začínám na spodní hranici s plánem, že ochytám hezké místo tady a pak obejdu poměrně rychlé proudy a půjdu rovnou nahoru do hezké tůňky. Za chvilku mám dva pěkné lipany, za další chvilku další dva. To bylo z toho prvního místa ale vše a pak už to jen valilo. Poměrně rychle a po té velké vodě jsem nevěřil, že v těch proudech něco bude. Měl jsem ale dost času a tak jsem si řekl, že zkusím oťukat aspoň kolem břehu. K mému překvapení jsem dostal po cestě proti proudu na úplně nevýrazném místě lipana. Hod na to druhého. A další hody a další lipani. Úplná operetka. Pak ještě pár lipanů při břehu na oči. Držel jsem si nymfu hezky u hladiny a občas jsem viděl toho lipana jak se pro nymfu s růžovou hlavou krásně zvedl. Celá akce končí tou tůní, jak jsem o ní mluvil před chvílí, kde jsem už moc času neměl, ale přidal jsem další lipany a závěrem večírku jsem dal duháčka. Suma sumárum 33ks, vše bylo jen o tom, aby muška neletěla vodou, aby se trochu přibržďovala. Tak trochu jsem zapomněl říct, že se lovilo pouze na jednu mušku, což mám opravdu rád, protože pak právě se projeví to, jestli někdo prezentuje správně a nebo někdo vláčí mušky s proudem bez jakékoliv prezentace. Byla z toho krásná jednička v sektoru z dobrého místa, ale především jsem si fakt krásně zachytal!

Po bědě jsem nafasoval zase druhý flek od shora. Tento flek jsem znal, už jsem tam párkrát chytal, ale já si stejně nikdy nepamatuju na co a jak, takže jako bych tam byl prvně. Nicméně jsem si stanovil nějaké tempo, ale úsek jsem ani na konec nedošel, protože jsem nevěřil, že bude tak dlouhý…měl jsem si ho blbec projít, asi bych něco přidal, což by mi stačilo na celkovou výhru, ale ta lenost… Takže jsem začal opět na konci a šel proti proudu. Už jsem měl jen jednu tu mušku! Ale co, něco bych tam napíchnul a snažil bych se. První hody a první ryby v podběráku. Nicméně všechny malé, až pátá ryba mírová. Úsek byl plný malých potočáků a přebrat je byla dřina. Nemůžu říct, že bych si vybíral nějaké místa, prostě jsem chytal všude…pod břehem, v toku, v jamkách. Pěkné místo. Pomalu jsem přidával mírové ryby, ale mnohem víc jich bylo malých. Na řadu přišla i suchá Rockerka, která mi dala několik ryb i mírových. No celkem jsem chytil hrubě přes padesát ryb, ale mírových bylo ,,jen“ 19ks, což i tak bylo fajn. Stačilo to na hezkou trojku v sektoru a nakonec i krásné třetí místo celkově s největším počtem ryb. Úplně jsem si to užil, krásné chytání, spousta přátelských lidí, bezvadná organizace party okolo Jana Táboreckého, výsledky byly lusknutím prstů hotové, bez Volejníka, hezké ceny i poháry, trať super vytyčená z obou stran řeky a taky čísla na cestě. Velké díky organizátorům, kteří tedy nezklamali, laťka opět vysoko, jako vždy. Jo a startovné 20EUR a z toho ještě zarybní tu řeku po závodě, takže klobouček. Budu se těšit na další závody a s tou přípravou se fakt polepším. Ale ta poslední muška mi zůstala a tak na ni ještě poslední kolo chytala Radanka od nás z klubu. Kvalitní práce!

 519