Asi málokterý všední muškař má možnost nahlédnout do novinek, které přináší závodní muškaření. Úzké okruhy špičkových muškařů mezi sebou už dlouho používají různé nové metody,díky kterým se stále řadí mezi světovou elitu. Tituly mistrů světa a mistrů Evropy to taky dokazují. Rozhodnul jsem se napsat článek,který přinese všedním muškařům nové myšlenky a nové techniky,při jejichž používání určitě zvýší svoji úspěšnost lovu. Doufám ale, že lovu ,,chyť a pusť“.
Jednou z takových převratných metod, vyvinutých závodníky je tzv. ,,Francouzská nymfa“. Říká se jí sice Francouzská, ale jak už to bývá zvykem, český muškař si ji přizpůsobil ke své vůli a tak lze s touto technikou dělat velké věci! Asi každý průměrný muškař zná pojem krátká nymfa. Spočívá v tom, že z prutu vyčnívá asi metr muškařské šňůry, ke které je přidělán návazec. Na konci zpravidla bývají nejrůznější typy zatížených nymf,které vedeme u dna. Záběr tak signalizuje konec šňůry. Díky této metodě se čeští závodníci nesmazatelně zapsali do podvědomí celého muškařského světa! Jak už ale všude,vývoj nezastavíme a dnes snad už málokdo používá tuto techniku. Tu vystřídala technika francouzského návazce. Spočívá v nesrovnatelně jemnějším vedení mušek na větší vzdálenost. Díky tomu je tradiční plazení po kolenou minulostí.
Tento návazec je zhotovený z několika vlasců různých průměrů a to tak, že je svázaný sestupně po různých délkách. Dnes už lze ale tento návazec koupit originální. Je ujímaný bez svazování, což někomu vyhovuje, někomu ale ne. Délky bývají různé, pro začátek bych doporučil něco kolem 5m. Na konci tohoto ujímání je připevněn signalizátor záběru, zhotovený z fluo vlasce. Je dobré si na něj udělat uzlíky,aby byl silnější a tedy měl váhu. Ta je důležitá k hodu tímto návazcem, protože to určitě není nic jednoduchého! Ale i tento signalizátor je bez problémů ke koupi v jakýchkoliv muškařských potřebách. Ideální délka signalizátoru je 15 – 20cm. Od toho už přivážeme chytací vlasec, a první mušku asi 70 cm od něj. Chytání s dvě muškama je optimální.
Způsob lovu spočívá v tom, že muškařskou šňůru vůbec nevytahujeme z navijáku. V prstech držíme jen zmíněný návazec. Vlasec je velmi lehký, oproti muškařské šňůře, a tudíž nám ani na větší vzdálenost nestahuje mušky a neurychluje jejich pohyb ve vodě, což bývá největší chyba při nymfování. Nymfováním se snažíme vést mušky ve vodě tak, aby nejrychleji jeli rychlostí toku vody(až na vyjímky). To je velmi důležité! Tento návazec nám to umožňuje bez větších problémů. Signalizátor vedeme nad hladinou a jen ho lehce přidržujeme s tokem, nebo pomaleji. Na fluorescenčním vlasci vidíme velmi hezky i nepatrný záběr a máme tedy i dobrý pocit z více proměněných záběrů. To se taky projeví na počtu ulovených ryb.
To je jen málo z možností tohoto návazce. Velmi důležité je naučit se techniku hodu, která bývá při tomto způsobu lovu rozhodující. Není to však nic nemožného a troufám si říct, že každý snaživý muškař ji lehce zvládne a s úspěchem bude používat. Těžko popisovat další metody, jako lov po vodě na styl mokré mušky nebo dokonce sušení, které je s tímto návazcem možné a někdy,řekl bych, velmi úspěšné!
Zmíním se ještě o lovu na velmi malé nymfy, na které se díky tomuto návazci dá velmi efektivně lovit. Po dobrém zvládnutí techniky, budeme mikronymfy házet asi 4-5 metrů před sebe proti vodě v pravidelných intervalech několika sekund, podle hloubky vody. Čím rychlejší a plytká voda, tím rychleji budeme vysekávat. Na záběr se nečeká, protože se většinou chytá ,,na oči“ nebo jen intuitivně. Pro ryby je nejzajímavější dopad mušky a v malé vodě ji bere téměř okamžitě. Proto můžete být někdy překvapeni, jak rychle budete ryby i z velmi plytké vody chytat. Je to okouzlující lov,kdy lze mimo suché chytání vidět rybu, jak bere naši nymfu. Možná by bylo hodně muškařů překvapeno,kolikrát ani netuší, že mají rybu na háčku. Obzvláště rádi vyplivávají nymfy velcí lipani, které takto můžeme chytit celkem bez problémů.
Doufám,že tento příspěvek rozšíří obzory všem, kteří mají zájem se ve své zálibě zdokonalovat a hlavně chodí rádi na ryby, ne jen pro ně.
Autor: Luboš Roza
68