Podzimní Vltavění

Publikoval , Luboš Roza

V půlce listopadu byla super předpověď počasí. Dokonce tak hezká, že jsem se vydal 350km na Vltavu, zachytat si na trofejním úseku u Budějovic a přitom probrat s Frantou Hanákem spoustu věcí, které máme rozpracované. Neděle ráno sedám do auta s Milanem, který se na ryby vždy rád přidá a už frčíme. Příjezd po 9 je stále v klidu. I proto mám tohle podzimní a zimní chytání tak rád. Do vody stačí zabrodit po 10hod a vylézt se může kolem 15hod, pak už je to stejně o ničem.

Takže jsme si naladili sestavy a hurá do vody. Já v rámci zkoušení nových věcí nabil nymfu s francouzským návazcem, i přestože to nemám vůbec v lásce a spíš se tomu vyhýbám. Nicméně jsem se chtěl s nymfováním zakopat válečnou sekyru, protože moje nechuť k nymfování mi občas zavařila i na závodech. Ale občas i pomohla. Zkrátka, měl bych si nymfování víc užívat. Začátek jsme si s Fandou dali na našem obvyklém místě a protože jsem měl nabito a Fanda ne, hodil jsem si první. Ihned záběr a hezký duhák kolem 40cm mě krásně přivítal. Nutno podotknout, že jsem šel do extrému a nabil vlasec 0,12mm a dvě nymfy s halvičkou 3,0mm. Přívěs jistil Sirupčík, což je tmavá muška, která v chladné vodě funguje skvěle, ale on Sirupčík vlastně funguje vždy a všude, takže žádné velké umění. Pod něj jsem nabil opět jistotu, která nikdy nezklame, Promotávku. Tuhle sestavičku jsem tam válel celé dopoledne a nutno říct, že až na pár menších duháků, sivenů a jelců se totální masakr nekonal. Ne že bych si nezachytal, ale spíše jsem byl zvyklý na větší velikosti, takzvané obouručáky. Po obědě jsme přejeli trochu výše a zbytek dne strávili na pomalejší vodě, kde jsme dochytali nějaké další duháky a siveny do 45cm, spíš ale měli pod 40cm. Nechci říct, že by mi tyto ryby byly málo, ale ten trend trophy tady byl trochu jiný. Nakonec se mi dostalo informace, že větší ryby na podzim nebyly, ale ony zase budou!

Večer láhev nebo dvě kvalitního rumu a ráno skvělý hemenex a opět do vody. Tentokrát jsem volil suchou šňůru a nymfu pod splávkem. Zvolil jsem klidnější pasáž, kde chodí málo lidí a občas tady zůstane i lepší ryba. Pomalu jsem kráčel proti vodě a takticky prochytával vějíř nade mnou. Byl jsem překvapený, když jsem začal chytat poměrně hodně těch menších nasazených duháků, kteří se místo po vodě vydali proti vodě a neváhali tak ze sádek plout proti proudu. Jako splávek jsem použil klasickou Rockerku větší velikosti a pod ní jsem střídal Sirupčíka s Bažantem. Asi po 10 rybách během půl hoďky přišel další záběr a klasický rychlý únik, který tady znám od těch větších ryb. Opět jsem chytal na 0,12 silon a tak jsem musel opatrně, ono stejně nemůžete brzdit víc, když kromě tenkého vlasce mate ještě mušku na H130BL. Nicméně to jde, ale je nutné drže rybu nad vámi proti proudu, protože jak začnete tahat proti proudu vy, je dost velká šance, že o rybu přijdete. Netrvalo dlouho a nádherný duhák tipuji kousek pod 60cm byl v podběráku. Jak to okomentoval Franta, tak tohle už byl obouručák, což je ryba, která už se musí držet oběma rukama. Krásná čistá ryba bez známky poškození s očima jako srnci, když o nich psal Ota Pavel. Pár rychlých fotek a už plaval zpět. Dochytali jsme toto místo s Fandou a já pak ještě s trojkou prutem nabil streamer na suchou šňůru, protože se mi z lenosti nechtělo jít pro štikový prut, abych to prohodil cvičně. Takže jsem to cvičně prohodil s tou trojkou prutem a jsem si vzpomněl na Igiho, který trpí štičí horečkou, že by byl na mě pyšný. Kously mi do toho tři štičky, tak to 50cm, ale nevytáhnul jsem ani jednu, protože to prostě neproseknete. A dva ducháčci zůstali sedět, což ale nebyl cíl.

Franta si ze mě udělal ještě pěkného nazdárka, když jsem zapálen bojem nesledoval, co se děje kolem, tak našel na dně asi 80cm úhoře, napichnul ho a zápasil o život. Já zase běžel jako o život, abych to vyfotil, tak jsme se celkem nařechtali a to je ta slavná fotka z mého FB, takže ano, nebyl to regulérní úlovek, ale trocha srandy neuškodí. Tak se na nás nezlobte a choďte na ryby, i když je venku zima.

Autor: Luboš Roza

 

 3,156