Mistrovství republiky jezerní 2022

Publikoval , Luboš Roza

Laťka je hodně vysoko! Asi tak bych začal článek o proběhlém mistrovství republiky v jezerním muškaření. Ale vezmu to hezky postupně. Letos se pořádání této akce zhostil Marek Macholda spolu s jeho týmem a borcama okolo jako Martin Růzha, Cápci a tak. Zvolena byla pískovna Pšovka v Mělníku, pstruhový revír s čistou vodou. Jako řeknu zrovna, že pojem pstruhový stoják u nás mě trochu děsí, protože takových je málo a s podobými revíry v cizině se to nedá srovnat. No měl jsem o tomto revíru pochybnosti, protože to byla pro mě neznámá voda a vždycky, když jsem byl na republice na neznámé vodě, tak to byl trochu průšvih, nic se nechytalo atp. Tady už ale pár závodů bylo a hlavně když se chytá v čisté vodě, tak mi nevadí chytání čehokoliv. V propozicích bylo uvedeno zarybnění a bylo mi jasné, že to bude dvoudenní modlitba pro rybu. Se pstruhy jsem tedy moc nepočítal, něco jsem si nachystal na sumečky americké co tam mají být a vlastně jsem si nachystal nějaké malé mokré mušky, aby mohlo zabrat vlastně cokoliv….

Dorazil jsem na pohodu v pátek navečer. Ofiko sraz byl v Mělníku v KD. Když jsem došel, viděl jsem super zázemí, obrovský raut, potkal se se všemi, dal si točené pivko….no byla to velká paráda. Každá akce, která je takto pohromadě je vždycky super! Pak proběhla PPT prezentace Marka na úrovni, losování a společenská část. Jako perfektní. Kluci nakonec provedli výsadbu naprosto dostatečnou a skvělou, takže jsem přehodnotil i chytání a soustředil se na duháky aspoň ze startu.

Protože se ráno začínalo celkem na pohodičku později, v klidu jsem se vyspal a ráno u vody si usmažil vajíčka na vařiči. U vody už stál velký párty stan, připravená voda na čaj nebo kafe, housky se sekačkou k snídani, prostě super zázemí!!!

Začal jsem na sektoru B. Vedle mě Tonda a Tom, oba jezeráci výborní. Začínám klasiku hoveru, kaktus a oranžáda, prostě nic nevymýšlím, když ještě nevím co bude. Závod začal zostra. Tomovi spadly asi 4 ryby, Tonda se pomalu dostal do vedení a pak nás začal drtit poměrně hodně. Já jsem dal jen pár rybek na tahání a tak jsem šel do rizika a začínám splávkovat. Nebylo to tak efektivní jako tahání, ale pravidelně dávám rybky a tahači už přestávají tahat a já dávám rybku po rybce dál. Nakonec mažu i nesmazatelný náskok skoro všech a spláveček v prvním kole mi dává super dvojku v sektoru o rybu. Pecka. Z beznaděje na vrchol. Nevím proč, ale nějak mi letos nefunguje tahání, které mi vždycky vyhrálo spoustu závodů. Už se mi to stalo na Zlatné a teď to pokračovalo. Asi je to o důvěře. Budu muset trochu máknout a zlepšit se….

Druhé kolo po obědě, který měl pořadatel už hotový, teplý a výborný, jsem šel na sektor A. Tam se ryby hodně chytaly, ale především na nízkých číslech. Já jsem začal na vysokém čísle, ale rotoval alespoň jednou na nízké. Po obědě už to byl boj o každou rybku! Tahání zase nic moc, všichni okolo byli lepší a tak jsem vytáhnul opět bílou vraždu. Pár ryb jsem zase dostal a v poslední rotaci zkušeně přidal 2 ryby a to mě hodilo na krásnou 5ku v sektoru! Na tu bídu slušná udržovačka.

Odpoledne byly v Mělníku slavnosti vína, takže pár decek, pak výhled na Říp a ráno opět na bojišti. Dostal jsem se na lodě. Ty byly zakotvené. To se mi taky moc líbilo, že jeden břeh byl obsazený těmi loděmi a tam se v předchozím dni chytalo moc! Celkem jsem se těšil. No ale z toho co se nasadilo, tak se fakt hodně chytilo, takže mi duháci moc nebrali. Ale v sobotu organizátoři dosadili siveny a tak jsme s Tondou našli u břehu ty siveny a solili to úplně k rákosům, abychom nějaké dostali. Ale bylo to sakra těžké! Trochu už mi tahačka fungovala, ale mít tam splávek na lodi, tak to tam asi zase hodím! Chtělo to být trochu hlouběji než jsem zvyklý, tak že jsem přitížil TG lury a zdálo se mi to jako dobrá volba. V neděli byla už jen jedna rotace a my jsme měli štěstí, že naše loď rotovala z bójky 4 na 1. 1 byla asi nejlepší. Bohužel nikdo nemohl vědět, že poslední loďka bude hodně špatná, takže kdo se vyrotoval na bójce 5, bylo to špatné. Nakonec jsem tedy urval krásnou 4ku v sektoru a pořád jsem si udržoval naději na top 10.

Poslední kolo mě čekalo na sektoru C, který se prostě moc nepovedl, ale obvykle prý bývá dobrý, nicméně z nějakého důvodu tam tento víkend ryby nebyly. To se taky projevilo už v sobotu, kdy z 20ti možných bylo 16 nul!!! Jsou to ryby a to se stává… Já tedy šel na tento sektor v posledním kole. V neděli už se tam nějaké ryby protočily a tak byla naděje něco chytit.. Dal jsem pár hodů na tahačku, ale nakonec jsem po pár hodech uznal, že splávek jsem chytal celý víkend a mám ho vyladěný i s hloubkou a tak jsem do toho šel. Několik hodů a najednou poměrně u břehu ,,ťuk“ a já seknul a urval jedinou rybu tohoto víkendu, víc jsem žádnou neurval. A zrovna tuhle! Já blbec… Zbytek kola jsem sice věřil, ale ta představa, že jsem mohl mít na klid rybu v boďáku a top 10 celkově zajištěn, se mi v hlavě honila pořád. Když jsem přerotoval, už jsem trochu ztratil naději. Nikdo tuto rotaci nechytil rybu, ale předchozí rotaci měli toto štěstí 4 chlapi. Poctivě jsem drtil splávek a snažil jsem se házet nejdál. No a když jsem měl splávek asi na 15m, tak jsem to chtěl přehodit a najenou to nevyjelo z vody a něco bylo na konci. Takže brutální macek přesně 20cm ( ano míra byla 15cm takže to nebyla ,,náhoda“ těch rovných 20cm ) sumeček americký vyrovnal vesmír za tu utrženou rybu a byl konec. Na jednu stranu strašná smůla, kdy ta utržená ryba mohla řešit moje 3 místo celkově, na druhou stranu jsem dostal tuhle kompenzaci. Takže velká radost a 5 v sektoru.

Nakonec tím, že se rozdalo ze sektoru C tolik nul, tak mi bylo jasné, že to nebude žádný průser. A taky že nebyl. Nakonec jsem si urval své místo na slunci 8.místem a to jsem hodně rád v konkurenci 40ti nejlepších v republice. Takže klasický cíl všech republik skončit v top10 byl splněn. Vítězem se stal jezerní specialista Milda Hosenseidl stíhaný Fandou Koubou na druhém místě a Rominem Heimlichem na třetím místě. Pokud mám správnou informaci, tak s Romanem jsme si jako jediní ,,zasumečkovali”. Ještě perlička, před slavným sektorem C mi Pavel Čapek (Cápek alias Čapíno) říkal, že Roman měl den předtím šílené štěstí, když chytil toho sumečka, že to je asi jako vyhrát ve sportce… toš asi tak…během víkendu dva jackpoty!

Za mě teda když to shrnu, tak organizace naprosto skvělá, zázemí, ceny, jídlo a taky chytání. Velké poděkování všem organizátorům za odvedenou práci, klobouček, protože otravovat se ještě s loděmi, stanem, cateringem, hymna na začátku a na konci, zarybnění… prostě tato republika měla vše, co bych od takové akce očekával a byl jsem celkově velmi překvapený- mile. Díky tedy a příště už vám tu bednu tak lehce nenechám. Těším se na dalším bojišti.

 10