Lov velkých ryb

Publikoval , Luboš Roza

Zima v plném proudu a tak jsem si řekl, že napíšu něco, co nám rozproudí muškařskou krev. Na tohle téma jsem byl tak trochu naveden Jirkou, ale myslím, že cílený lov velkých ryb má taky své pravidla a tak si o tom pojďme něco říct. Velká ryba je zpravidla ta nejchytřejší ve svém okolí. Jednak už pravděpodobně byla párkrát na háčku a jednak jako každý starší tvor už má své ,,rituály“. Třeba že žere pouze ráno a večer, nebo žere už jen maso a podobně. Není pravidlem, že velkou rybu chytnete pouze na velkou nástrahu a pokud se jedná o ,,hmyzové mušky“, pak už to vůbec není pravidlem, ba naopak. Větší ryby díky své velikosti a zkušenostem dokáží vytlačit konkurenci v místě, kde se krmí. Stejně tak bývá častým jevem, kde velká ryba pobývá na jiném místě, kde nepříjímá potravu a na jiném místě, kde se krmí. Pro upřesnění, budeme se v tomto článku zabývat lovem pstruhů na řekách. Rozdělím tedy jednotlivé kapitolky na lov dle použité metody.

Lov na streamer

Streamerování je asi nejvíce spojeno s lovem větších ryb a dává to taky smysl. Opravdu velké ryby už přijímají pouze větší sousta v podobě masové potravy jako ryby, výjimečně i myši a podobně. Obvykle se používají přírodní vzory, pokud tedy nelovíme nasazené velké kusy na barevné bloby. Velká a zkušená ryba už dokáže i v proudu slušně rozeznat nějaký barevný nesmysl, který by snad byl i správně prezentován. Častým klíčem úspěchu bývá správné načasování. Pokud jdeme mířit na velký kus, nejde do noci pařit s kamarády a vstávat v 8hod. Buď tedy pařit celou noc a jít rovnou k vodě ještě za šera, a nebo si hezky přivstat. Osobně jsem na streamer ulovil velké ryby téměř vždy ráno nebo až opravdu večer. Přes den jsou tyto kusy přišité ke dnu na nějakém bezpečném místě (hloubka, podemletý břeh apod), ale v dobu jejich aktivity jsou ochotny vyjet i na místa, kde by normálně nebyly a nejsou. Důvodem, proč tyto ryby loví ráno nebo večer je, dle mého názoru, snížená obtížnost ulovit menší rybky, které jsou naopak aktivní a obezřetné právě až za sluníčka nebo zkrátka během dne. Není výjimkou, že se velká ryba uloví i přes den, obvykle se tak stane při zvýšeném průtoku nebo nějakém neobvyklém počasí.

Prezentace streameru by neměla být příliš rychlá a rozhodně bychom se měli pohybovat při dnu. Tyhle ryby nejsou tak bezhlavě agresivní, aby vyrazily k hladině a rozmakaly to na maximální rychlost kvůli byť i hezké rybičce s háčkem v těle. Je tedy třeba, si nabrodit více nad místo, kde rybu očekávám a snažit se dostat streamer ke dnu právě na tom místě, kde rybu očekávám. Ne až přímo pod vámi. Tím pádem tedy házet více po proudu do lovného místa, špička prutu potopena pro lepší kontakt a taky pro udávání hloubky lovu s potápivou šňůrou. Pokud je proud pomalejší, je možné házet více napříč řekou a vytvořit tak větší pytel ze šňůry. Typově

hdrpl

Nymfování. I na nymfu lze ulovit velké kusy a čas od času i přes den. Mé zkušenosti s lovem velkých ryb na nymfu rozhodně odrazují od používání adekvátně velkých nymf. Paradoxně na velkou nymfu obvykle odchytáte menší hladové a neopatrné ryby. Velikost mušky však nemá nic společného s její váhou a často bývá velikost handicapem, protože velké tělo mušky hůře propadá vodním sloupcem ke dnu, kde právě očekáváme úlovek větší ryby, která nad ránem sežrala vranku a teď by si dala maximálně bonbonek. Jak už jsem naznačil na začátku, velká ryba využívá svých zkušeností a dominance a tak se obvykle postaví na nejvýhodnější místo ve svém okolí, což zpravidla znamená, že stojí tam, kde dostane za nejmenší vydanou energii nejvíce potravy. Ryby jsou pořád zvířata a takto to prostě příroda nastavila. Proto když už najdeme tohle místo, které se často nachází u dna, u nějaké překážky a blízko nebo úplně v hlavní proudnici ( voda u členitého dna téměř stojí – popsáno v  knize Flyfishing World ). Je to obvykle bezpečné místo, ale pokud ryba není přímo na lovu, pak se z lovu nymfou stává vyloženě přemlouvačka, jako za mladých let. Při nymfování je tedy důležitý, více než jindy, správný přístup k rybě, abychom ji nepoplašili, nebo ji na sebe minimálně neupozornili. Dalším klíčem úspěchu je správná prezentace. Větší kus u dna není běžně ochotný vyjet si pro přívěsnou mušku, protože nad ní proudí voda příliš rychle. Proto je nutné mušky maximálně zpomalovat a netahat je s proudem, aby se koncová muška při dně pohybovala co možná nejpomaleji. Pak už stačí zvolit správný vzor a jak už jsem zmiňoval, na menší velikost ve správné hloubce a správnou rychlostí nemůže ryba odolat. Použité vzory by opět nemusely být nutně přehnaně lesklé, proto rád používám typy mušek jako jsou bažanti nebo promotávky.

Suchá muška. Když už na velkou rybu a když už na sucho, pak v drtivé většině navečer a večer. A to je asi největší odměna, kterou můžete od muškaření dostat. Pokud se velká ryba rozhodně ke sběru z hladiny, pak opět platí, že se bude pohybovat energeticky výhodně v poměru vydám/příjmu + bezpečí. Obvykle jsou to místa na kraji proudnice, u různých překážek, převislé břehy či keře a stromy nad vodou. Takové ryby bývají poměrně hodně selektivní a nedělají příliš rozruchu. Proto při pozorování hladiny není úplně dobré věnovat pozornost různým skokům, rozstřikům vody a velkým čváchnutím. Naopak není tak lehké takto sbírající ryby vytipovat, protože se chovají velmi tiše a na hladině se často projevují jako ,,malé ryby“. Tedy minimální kolečko od sběru z hladiny. Pokud najdeme opravdu velkou sbírající rybu, pak není výjimkou sledovat i hřbetní a ocasní ploutev. Těmto rybám se obvykle musí prezentovat velmi precizně, osobně k tomu používám velmi dlouhých návazců okolo 6m a jednu mušku, protože si nemůžeme dovolit napíchnout nějakého prcka, který nám opatrnou rybu vyplaší. Jestli už lovíme na jepice nebo chrostíky, to je dáno konkrétní situací, v každém případě se drtivě jedná o pasivní lov, tedy bez nějakých pohybů s muškou a celým návazcem. Osobně pro tento typ suchého muškaření používám nejraději mušky Viktorky, což jsou jepice, pokud jsou chrostíci, pak neomylnou volbou je Rockerka.

Na závěr bych rád pojednal o zdolávání, které je taky jednou z nejdůležitějších věcí. Pokud nemáme nabito se streamerem, pořádným pevným hákem a silným vlascem, pak se musíte vyvarovat zásadní chybě. S jemným náčiním, které třeba já používám, není možné bojovat nejen proti rybě, ale především proti rybě a proudu! Pokud to situace alespoň trochu umožní, je třeba otočit proud na svoji stranu a podejít rybu pod, takže budete tahat a zápasit po proudu dolu. Ryba tedy najednou nebojuje jen s vámi, ale taky proti proudu, což nevydrží dlouho. Maximalizujete tak šance na vytažení, i když máte slabou výbavu.  Pozor ještě na přechod pod rybu, protože je nutné ji dostatečně obejít, protože tyto ryby dobře cítí rozruch a budou vám pořád odjíždět po proudu dolů. Pokud už budete pod rybou a ryba se pokusí o únik po proudu zpátky pod vás, pak je možné použít plašení, tedy nějakým pohybem vyplašit rybu zpět proti proudu. Závěrečná a nejnebezpečnější fáze podebírání se pak taky musí udehrávat s proudem, aby proud vnesl rybu do podběráku sám. Pak tedy stačí pouze přidržet rybu u hladiny a šance na dobrý úlovek jsou vysoké. Tak a teď už jen na ty ryby. Příjemné zimní přípravy!

 2,729