Kežmarská Zlatná 2022

Publikoval , Luboš Roza

Konečně po dvou letech nastala ta chvíle, kdy jsem si zase mohl zajet na dle mého názoru nejkrásnější jezerní závod u nás…. No já su Moravák, takže Slovensko beru vlastně jakože to je u nás. Tento závod je u Kežmaroku na nádrži Zlatná. Jezdím tam už roky a vždycky jsem tento závod miloval. Chytání v nezvykle čisté vodě, pouze duhák a občas potočák. K tomu výhled z přehrady přímo na Tatry. Je to kouzelné.

Na ten letošní ročník jsem se těšil obzvlášť, protože tato nádrž byla vypuštěná loni a tak bylo nasazeno opravdu hodně ryb, k tomu ta čistá voda. Osobně to mám rád závodit na nových rybách, protože tyto ryby jsou agresivní, jezdí různě po vodě a nekumulují se na jednom místě nebo hůře někde u břehu. Takže i když chvilku ryby netaháte, když vydržíte, tak se tam stejně za chvilku otočí.

Vyrazili jsme s Patrikem už v pátek, na pohodu si přejeli, setkali se se slovenskou juniorskou repre a kamarády na pár slov a ráno už jsem šli na ně. Vylosoval jsem si skupinu A, takže předpoklad, že si dobře zachytám. Místo bylo fajn, plytčí úseky mám rád, protože chytám většinou při hladině. Nasadil jsem jak jinak než hoverku od Hanáků s novým Superbem RS a pro jistotu 0,20mm silonem. To se ukázalo být jako super volba. Lury klasika, kaktus, oranžáda… ano, kdo čeká na žlutku, tak tu jsem nechal na střídačce. Od prvních hodů bylo jasné, o čem to bude. Přišly první dublety, nějaké triplety, z nichž jsem dostal ,,jen“ jednu, protože vždycky jedna spadla a byla z toho „jen“ dubleta… Už po pár minutách jsem viděl, že ryby byly všude, ale bylo lepší chytat daleko, protože mně to tolik času netrvá dostat se přes 30m a hlavně tam bylo víc ryb a po cestě byla větší šance ,,připojit“ sériově další kusy na sestavu. Taky jsem v průběhu kola zjistil, že v té čisté vodě to chce tahat hodně rychle a můj skákaný mlýnek je pomalý, takže rollypolly jelo. Celkem 36 ryb stačilo až na nějaké 7. místo, ale nebyly sektory a ve skupině bylo asi 50 lidí. Tzn. super číslo, hezký začátek.

Rotoval jsem k přítoku, kde jsem si myslel, že to zagumuju, protože tam se moc nechytalo. Ta krása chytání na daleko je ale v tom, že i přestože se před Vámi nechytá, tak když to dostanete o kousek dál, tak chytíte… A to se tady ukázalo v druhém kole. Pár metrů udělalo podstatný rozdíl a tak se mi podařilo urvat suprové umístění 9 za 14 ryb z takového místa. Pořád to bylo o tahání lur, ostatní metody jsem zatím nezkoušel, ryby jsem přidával, takže stále rollypolly a nebo jsem spočnul se svým mlýnkem, ale celkem to bylo jedno, důležitá byla vzdálenost.

Stejná situace panovala ve třetím kole, kdy jsem měl molíčko č. 12, ale tady už jsem věděl, že jsem v lepší pozici na počet ryb. Stejná taktika, pořád vlasec 0,20mm, bylo to jedno. Hlavně to dostat na max vzdálenost, prudce zaškubat za šňůru, aby se celá sestava jednak srovnala a taky dva tři rychlé pohyby mušek dobře upozorní rybu a než si dáte prut pod paži, tak už to škube z ruky. No, byla to úplná operetka s výsledkem 1 v kole za 15 ryb a náskokem 5 ryb na druhého. Skoro nic mi nespadlo, takže jsem si první den krásně užil, ale byla to makačka, žádné sezení na židličce se splávkem…

Taková situace se splávkem nastala až ve čtvrtém kole, které bylo v neděli. Šel jsem na hráz, kde už to bylo taky těžké, ale já se pořád uklidňoval těmi dalekými hody, že nějaké ryby dostanu. Začal jsem stejnou sestavou jako v sobotu a první hody daly nějaké záběry a asi dvě ryby. Pak ale začal chytat kolega od vedle a já jsem byl marný. Nechápu proč, ale přestalo mi fungovat to, co šlo v sobotu a tak jsem se rozhodnul, že půjdu do rizika a zkusím chytit nějaké opichané ryby, co budou při břehu + jsem si myslel, že u břehu najdu aspoň těch pár potočáků. Splávek sice nestačil na kolegu s taháním, ale nejsem si jistý, jestli bych dostal dalších 6 ryb na tahání. Volba splávku se ukázala jako dobrá, i když to chtělo ještě jednu rybu navíc. Celkem 8 ryb mi dalo super 8 místo v kole. Opět parádní udržovačka!

Poslední kolo jdu taky na hlubší část nádrže a vím, že mi to stejně už nedá a já budu splávkovat. Jak jednou začnu, pak se mi těžko přestává. Ono mě to prostě baví, no, těžko se přinutit s taháním. Kolega vedle to vydržel a slavil úspěch, já ale věřil splávku a nakonec mi dal 11 ryb. To byla úplná nádhera a 4. místo v kole. Ryby na dálce, dvě mi splávek sežraly, prostě fakt krása!

Nakonec jsem z tohoto závodu urval krásné 4. místo, letos již druhé, ale uklidňuji se, že mi to karma vrátí na MS a my si s klukama v týmu odvezeme placku. Jak už to bývá, jedna ryba na hrázi by řešila 2. místo celkově, ale když si takto za víkend zachytáte, tak ten výsledek, jestli je o pár bodů horší nebo lepší, už není tak důležitý jako to, že z tohoto chytání budu živ možná celý rok. Nepamatuju takové chytání zdravých, silných a agresivních ryb v čisté vodě! Takže aj bramboračka je super v takové konkurenci skvělých muškařů!

Navíc jsem zaslechnul, že možná po letech se dočkáme příští rok změny v rozdělení na sektory a možná i s rotací, což by tento závod posunulo na totální špici…….. no pro mě vlastně tento závod je na špici i teď, takže žádná velká změna. Kdo si chce udělat hezký výlet na krásný závod plný ryb a přírody, vřele doporučuji. Tímto patří velké poděkování všem, kteří se o tuto nádrž starají a taky všem organizátorům, kteří to léta dělají skvěle. Navíc dvoudenní závod za 20EUR s krásnými cenami, to je vrchol skromnosti. Díky moc a těším se zase za rok na bojišti.

PS: Ještě nádrž pocukrovali asi 20ks zlatých pstruhů okolo 50cm, no a chytilo se jich tak 30…jak říkám, prostě agresivní typy…

 

 

 

 

 

 

 

 11