HOW TO vol.4 – háčky, jejich tvary a použití

Publikoval , Luboš Roza

Háčky jistě řeší každý z nás velmi intenzivně a proto jsem si řekl, že se v krátkosti podělím o své zkušenosti. Protože moje spolupráce s firmou Hanák je velmi blízká a část háčků než se dostane do výroby projde nejen mýma rukama, a taky protože mám tato firma prakticky vše co používám, budu uvádět modely právě háčků Hanák. Je třeba si říct, že ostatní firmy české i světové mají často podobnou nabídku, nebo podobné některé druhy háčků, takže věřím, že mé zkušenosti budou obecné i přesto, že se může tento díl tvářit jako totální promočlánek. Ale zase kdo chce, rád si to přečte.

H130BL

http://www.hanak.eu/cache/img/54/--data--web--e-shop--hacky--muskarske-bezprotihrotove--h130bl.fill.x205.y200.r0.q85.nr1.me2.bcFFFFFF.offset_x50.offset_y50.jpg

Začnu od úplně nejvíc nejuniversálnějšího a nejpoužívanějšího typu, takzvaný orlí drápek. Tyto háčky se dají a taky se používají prakticky u většiny suchých mušek, obvykle do velikosti 10. Není tomu dávno, co se pro různé velikosti používal stejný průměr drátu a tak se stávalo, že se velikosti 12 a 10 prakticky nedaly použít. To už ale není pravdou a tyto větší velikosti se dnes dají perfektně použít třeba pro velké suché chrostíky, aniž byste se museli bát, že se narovnají. H130BL jsou háčky velmi jemné, tenké a svým tvarem se perfektně zaháknou tlamce ryby. Dříve háček používaný výhradně na sucho se dnes ale s velkou oblibou používá i na vázání jemných nymf. Je důležité ale vědět, že nemůžeme cílit ryby větších rozměrů, pokud nejdeme do extrémních podmínek s extrémně jemným prutem a vlascem. Velmi oblíbeným se pak stalo přihýbání těchto háčků do mírného jigového tvaru, což umožňuje napíchnout tungstenovou hlavičku se zářezem na tento háček a přitom udržet hlavičku v ose háčku, protože tyto hlavičky normálně vylezou nad háček a nymfa je pak mimo osu. Z mé zkušenosti mnohem větší ztrátovost ryb. Druhou výhodou zahnutí je očko posazené více vzpřímeně a tedy lepší sevření háčku při zaseknutí ryby. Na tento nejoblíbenější druh háčků se taky vážou extrémně malé nymfy velikosti 20, kde je ale naopak třeba oblouček háčku mírně otevřít kleštěmi, aby vzniknul dostatečný prostor pro zásek ryby. Při jakékoliv úpravě háčku pamatujte na pravidlo, že vždy musí zůstat mezi hrotem a očkem dostatečný prostor k zachycení tlamy ryby. Níže obrázek, jak se zahýbá tento háček a jak to vypadá s tungstenem.

alt

H230BL

Háček stejných rozměrů jako H130BL, ale s použitím tlustšího drátu pro lov větších ryb. Tuto variantu doporučuji právě ve chvíli, kdy očekáváme přítomnost větších ryb. Oproti slabšímu bratříčkovy unesou více, ale zase jsou více robustní a to může mít vliv třeba na množství úlovků. Takže pokud si pokládáte otázku, proč rovnou nepoužít tyto silnější, tak právě proto, že na jemný lov menších ryb do 40 jsou už hodně nápadné a těžké.

H400BL

Jedna z nejklasičtějších variant jigového háčku, která dle mého názoru nikdy nezanikne. Tento tvar používám pro úplně všechny možné jigové nymfy. Má ideální poměr šířky oblouku a délky ramínka, takže není příliš uzavřený ale taky není příliš široký. Proto ho s oblibou používám i pro ryby, u kterých vím, že mají malou tlamku a široký oblouček by mohl urychlit čas vyplivnutí z tlamy ryby a tedy zmeškání většího počtu záběrů. Na to jsou například odborníci pánové lipani, kteří když úplně nežerou, ochutnávají naše mušky tak jemně, že mnohdy ani netušíme, že nějaký záběr přišel. Stejně tak lov bílé ryby.

H450BL

Když jsem v předchozí kapitole mluvil o otevřenosti jigových háčků, pravým opakem se stal taky veleoblíbený jigový háček s extrémně otevřeným obloučkem a ještě v kombinaci drápkovitým tvarem obloučku. Právě tyto háčky z pevného drátu a velkým obloukem se staly hitem pro lov hlavně pstruhů nebo obecně ryb s větší tlamkou nebo celkově větších ryb. Při záseku má hrot dost místa pro zachycení a velký oblouk zajede to tlamky v takové délce, že musíte být vyloženě smolaři, když vám ryba spadne.

H480BL

Výsledek obrázku pro háček H480BL

Ještě jeden jigový háček s velmi otevřeným obloučkem.  Vychází z nádherného typu H280BL a vsází na nekompromisní prostor hrotu pro zásek. Tento hrot je rovný a tedy zajede do tlamky ryby méně, ale ze zkušenosti sedí ryby velmi dobře, protože tento tvar hrotu obvykle zajede až do kosti či chrupavky. To je dle mého názoru zásadní rozdíl mezi H450BL a H480BL, kde předchozí typ nepropíchne tlamku úplně, ale zahákne na velký oblouk, často jen za měkkou část. Typ 480 mám někdy problém dostat z ryby i přestože se bavíme o háčcích bez protihrotu. Zobecnil bych tedy tu volbu mezi těmito dvěma rivaly a řekl, že pro lov ryb s tvrdou tlamou radši použiju typ 480 a pro ryby měkkoústé volím raději 450 ( třeba velký lipan, parma, jelec na nymfu atd). Hanák ještě vyrábějí zase silnějšího strýca – H490BL. Opět pouze silnější drát, pro ty, co víte, že jdete na pořádnou rybu!

H470BL

Vznikl i jiný jigový háček, který má jeden hlavní úkol – chytit se, i když chce ryby vyplivnout. To má za úkol hrot, vyhnutý ne dovnitř, ne rovně, ale ven. Nahoře už jsem o tom psal. Většinou ani netušíme, kolik jsme měli záběrů. A tak i přesto, že má tento hrot nejnevýhodnější tvar pro zdolávání oproti svým rivalům, je mnohdy výrazně úspěšnější v množství ulovených ryb. Má totiž tendenci se dobře zachytit a vniknout hluboko do tlamy. Proto je velmi oblíbený v menších rozměrech právě pro malé nymfy velikosti 16 a 14, kde třeba u klasického jigu typu 400 už není tak moc místa pro hrot a tím tedy zachycení ryby.

H250BL

Jezerní sezóna se nám rychle blíží a tak určitě začnete vázat lury. Tvar háčku jako je H250BL se právě na tento druh mušek perfektně hodí. Pamatuji, kdy se lury vázaly na háčky s delším ramínkem. Trend posledních let se právě ubírá naopak, tedy zkracovat délku ramínka a prodlužovat délku ocásku, což je pro ryby jednoznačně mnohem větší rajc než kratší ocásek. Velmi otevřený oblouk zajišťuje, aby se hrot chytil i rybě, která není úplně ochotná po ulovení zavřít tlamku. Toto je velká specialitka sazených duháků, kteří sice vdechnou naši mušku, ale v podstatě vůbec nezavřou tlamu a při použití háčků s menším obloukem máme často spousty záběrů, ale v podběráku se ukáže málokterý kousek.

H270BL

Další varianta háčku s větším obloučkem a krátkým ramínkem, vhodná pro vázání lur. Zvláštností tohoto háčku je hrot opět vyhnutý ven. Osobně vážu na oba typy 250 i 270. Tento 270 obvykle používám při lovu, kdy jsou zpravidla sazené ryby tak opatrné, že opravdu loví s otevřenou hubou. Je tedy lepší mít co největší šanci na zachycení mušky v tlamce a pak opatrně vyzdolávat, než jen pěnit nervy při množství záběrů. Pokud jsou ryby alespoň trochu ochotné do mušky kousnout, volím raději typ 250, který mi v takových situacích drží lépe. Je třeba správně vyhodnotit situaci.

Samozřejmě je na trhu neskutečné množství tvarů a typů, mnoho z nich taky Hanák nabízí, ale nechtěl bych rozebírat úplně všechno. Spíše jsem rozebral své zkušenosti s těmi, které používám nejvíce a proč. Myslím, že co se týče pevnosti, jsou na tom vesměs výrobci podobně. Pro mě je volba Hanáků jasná z důvodu rozumné ceny, jistoty stejně kvalitních háčků v každém balení a v neposlední řadě taky jejich dostupnost. Tak hurá do vázání, sezóna je tu cobydup.

 158