Rozmohl se nám tady takový nešvar. Rychlospojka na šňůru, zatáhnout gumičkou a už tam pěkně sypat chytací silon. Pojďme si ve zkratce říct něco o tom, jak by to mělo vypadat a proč a co je výsledkem.
Ze začátku je třeba si rozdělit kategorii návazců na dvě hlavní složky:
– Návazce pro nymfování
– Návazce pro nahazování
Toto rozdělení by se zcela jistě ještě několik let zpátky nemuselo dělat, kdyby nepřišel trend francouzských návazců a nymfování s nimi. Když tu módu tady máme, tak to rozdělíme, už jen z toho důvodu, že použití je naprosto rozdílné a má za úkol úplně jiné požadavky.
Nymfovací návazce:
Není tomu tak dlouho, co svět dobývala technika české nymfy. Taky se jí říkalo krátká nymfa a i já jsem díky ní urval jednu ze zlatých světových medailí. V principu sloužil konec šňůry jako indikátor záběru a k tomuto konci se už přivazoval chytací nylon. Mám v živé paměti, jak jsme si všichni pořizovali nákolenky z volejbalu, abychom se mohli plazit vodou a dostat špičku prutu skoro až nad hlavu ryby. Píšu to proto, protože tehdy se na návazce nehrálo, alespoň při nymfování a doba rychlospojek i barevných byla těmto potvůrkám nakloněna. V té době bylo nebe modřejší a ryby ,,hloupější“ a tak když ryby viděly první zlaté tungstenové hlavičky, bylo už jedno, co je na nich navázáno a tak záběry přicházely razantní a konec šňůry vám pomalu lámal špičku. Píšu to trochu s nadsázkou, ale ve své podstatě to tak bylo.
Jenomže člověk je tvor chytrý a taky líný a tak se postupem času přišlo na to, že když se použije dlouhý návazec, tak jak s tím asi první přišli Francouzi a Češi to úspěšně přebrali a modifikovali k obrazu svému, nebude třeba chodit tak blízko rybám, záběry budou lépe cítit a ani se nemusíte nikde plazit. Tento trend nabral rychlý vývoj. První svazované návazce a shánění maskáčovaných vlasců Camoufil od průměrů 45 do 20. Různé pokusy na délkách jednotlivých částí. To vše šlo ruku v ruce s vývojem indikátorů. Takže se první začaly používat těžké splétané návazce, které šly sice dobře vidět, ale byly těžké. To někdy nebylo na škodu, protože se dalo házet do větší vzdálenosti. Tyto pak světová závodní federace zakázala a tak se závodní muškaření odebralo cestou vařených pružinek z barevných vlasců a nebo cestou velkých uzlů blízko u sebe, aby to šlo dobře vidět. To pak taky zakázali. Dnes už se ten směr rozmělnil na všechny strany a každý používá skoro něco jiného. V zásadě ale používáme všichni podobné návazce. Ti, kteří dnes úspěšně nymfují, používají buď nymfovacích tenkých šňůr o průměru 0,55mm s kratším návazcem a nebo ti rekreační co je netrápí pravidla závodů, používají jen dlouhé návazce třeba 10 i více metrů.
Samotné návazce, a je jich nespočet druhů, už jsou jak ujímané v délce třeba 4,5 až 9-10m a nebo se používají rovné monofily, často z měkkých mořských vlasců. Tyto návazce můžeme ke šňůrám připojit různě. Nedoporučuji napojovat přes rychlospojky. Je to těžké, zadrhává se to v očkách a dělá to bordel. Já osobně chytám ujímané, hodně lidí chytá rovné. Dle mého názoru je snazší chytat ujímaný, který méně zamotává. Příklady napojení níže, ale je nespočet dalších, jiných, dobrých, které se dají najít na internetu.
NEBO
Na tyto nymfovací návazce se pak připojují indikátory, které nám lépe ukážou záběr, nebo třeba jen pozici mušek. Indikátorem může být jakýkoliv dobře viditelný silon, s přidáním nějakého uzlíku, nebo bez. Každopádně je třeba zmínit jednu zásadní věc. Nehledejte v nymfovacích návazcích žádnou vědu. Jedná pouze o to, aby po náhodu byl návazce co možná nejrovnější směrem k muškám, tedy nedělal pytel, aby byl na něm nějaký viditelný prvek a pod prvkem Vaše mušky. To je celá věda. Není třeba vymýšlet, co mají ostatní jinak. Ten návazec ryby nechytá. On pomáhá prezentovat mušky tak, aby je nestahoval a aby jste mohli rychle reagovat zásekem na záběr, protože nemáte žádné průvěsy. Samozřejmě při použití takových návazců je prezentace velmi jemná a přesná i na větší vzdálenost. A to je vše. Žádné kouzla, jen dobrá prezentace. Úplně základní sestavení je níže na obrázku.
Návazce pro nahazování:
Od návazců nymfovacích bych plynule přešel k nahazovacím návazcům. Tady už hrají roli velkou. Opět už dnes máme hromady různých druhů, ale zásadní rozdíl je, jestli používáte ujímané návazce monofilní nebo polyleadery. Rozdíl je ten, že monofilní návazec je vytažený pouze z jednoho materiálu, takže je to vlastně pouze ujímaný vlasec, tedy vlasec s plynulou změnou průměru na dané délce. Jejich potápivost je neutrální stejně jako ostatní vlasce. Jsou i speciální duté, které plavou, ale to už se hrabeme v detailech moc. Tyto monofilní návazce se většinou používají pro jemnější prezentaci, obzvláště, když chceme prezentovat mušku s jemným dopadem, například lov lipanů. Tady už se používají na řece třeba délky kolem 4-6 metrů návazce, při již zmíněném španělském stylu suché. Pokud však chcete neutrální návazec na suchou mušku na řeku, zvolte právě monofil. Je to univerzální cesta, délka okolo 2-3 metrů je ideální plus metr až dva chytací silon. Je třeba mít na paměti, že je lepší mít delší ujímaný návazec a kratší chytací silon, než obráceně. Pak se vám bude celý hod hezky rozbalovat a muška nespadne smotaná jak hromádka neštěstí.
V případě polyleaderů mají tyto ujímáky většinou skladbu podobnou šňůře. Tedy mají jádro a na jádru je nanesena ujímaná vrstva. To znamená, že tyto návazce už mají nějaké vlastnosti. Nejobvyklejší jsou plovoucí, hover, intermediální rychle, intermediální pomalé a různé rychlosti potápivých. Polyleadery jsou obecně velmi oblíbené, protože se dají různě kombinovat, například pro chytání s pakomáry na jezeře, můžete použít plovoucí šňůru a dát si hover návazec, nebo intermediální, či naopak na intermídu dát plovoucí polyleader, když chcete chytat washing line. Těch kombinací může být hromada. Polyleadery jsou tlustší a těžší a tím pádem lépe přenáší odvalování ze šňůry na mušku. Můžete si proto dovolit vytvořit úplně úzkou smyčku při hodu a tím dokážete dostat mušku například pod strom a nebo ji tzv. střelit na hladinu, když chytáte pstruhy, kteří moc nesbírají. Zkrátka je dobré použít polyleadery při říčním chytání tak, když je nutné hrubší prezentace, dopad mušky, výborné využití je při mokré mušce, kde při lovu jelců plácáme mušku na hladinu tak silně, jak jen to jde. Nejnovější ujímané návazce co prodávají Airflo a Hanák, už mají vyřešený problém, kdy se jádro s povrchem vůči sobě posunuly a celý návazec se zkroutil. Dnes už jsou polyleadery stálé a tyto nešvary se u nich nedějí.
Obecně však mají ujímané návazce za úkol přenášet smyčku ze šňůry na mušku/chytací vlasec. Odbouráváme tím naše vlastní chyby při technice hodu, kdy se mušky smotají do sebe nebo se chytí za šňůru, zlepšujeme přesnost hodu, protože se návazec rozbaluje, dostáváme se do míst, kde je těžké se s muškou dostat a v neposlední řadě ovlivňujeme prezentaci, což je pro úspěšný lov klíčové. Před každým chytáním si nezapomeňte každý návazec natáhnou v rukou. POZOR! Neprotahujte to v ruce, ale uchopte za oba konce a propružte. Pokud budete protahovat, zkroutíte ho.
Používejte ujímané návazce, stojí to pár korun a pomoc je to k nezaplacení. Dejte si s tím práci, přimontujte to na své šňůry, zakončete to mikrokroužkem a máte celý rok vystaráno.
366