přihlášeníMuškařské závody.cz
Banner
Banner
Banner
Banner
Zapnuto/Vypnuto Smajlíci Historie FAQ Kide Chat

Poslední Pred 18 měsíci

Luboš: Přidány propozice na Boat cup 2018 a taky na II.ligu skupiny A - jarní kolo (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na závod Doubrava cup 2018 naleznete v odkazech (!) (!) (!) «link»
Luboš: (!) (!) (!) POZOR, ZÁVOD PEPÍKOVSKÁ MUŠKA ZRUŠEN, z důvodu ledu (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete další propozice, tentokrát na Hanák Open 2018!!! «link» (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete aktuální PROPOZICE (!) (!) (!)
Luboš: Do DOKUMENTŮ jsme vložili konečný žebříček 2017 a taky předběžný TERMÍNOVÝ KALENDÁŘ 2018 (!) (!) (!) :)
Luboš: První propozice na Pepíkovskou mušku, závod dvojic ve Skutči, jsou k nahlédnutí v ODKAZECH (!) (!) (!)
igor: Říčanská muška se v sobotu 21. 10. 2017 ruší. Nedostatečný zájem závodníků. :/
Luboš: Propozice na ŘÍČANSKOU MUŠKY naleznete v ODKAZECH (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Memorial Zdendy Forchtsama (!) (!) (!)
Luboš: V dokumentech naleznete propozice na MMZ a Nebesák (!) (!) (!) Výsledky aktualizovány a žebříček postupně doplníme :)
Luboš: Závody na Otavě - Janusův Memoriál a Západočeský pohár jsou kvůli absenci závodníků a kvalitě vody ZRUŠENY (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na I.ligu podzimní kolo nalezente v ODKAZECH (!) (!) (!)
Vojta Ungr: Ahoj kolegové muškaři! Chtěl bych Vás informovat o tom, že jsou ještě volná místa na dva víkendové závody - Janusův memoriál a Západočeský pohár na řece Otavě, pořádané o víkendu 19. - 20.8.2017. Propozice najdete v odkazech/propozice. Jedná se o dva samostatně bodované závody ;) Přihlásit se můžete u Martina Vlka (sobotní závod) a Pepy Kanty (nedělní závod)! Těším se na videnou ;)
Luboš: Půlka sezóny je za námi a tak tady máte aktuální žebříček a doplněné propozice (!) :)
Luboš: (!) (!) (!) HANAK OPEN (!) (!) (!) Vážení kolegové kamarádi, na této adrese «link» najdete aktualizovaný seznam přihlášených týmů, kdo nezaplatí do konce června, bude nahrazen náhradníky.
Luboš: Doplněny všechny dostupné propozice a výsledky a žebříček je aktuální (!) (!) (!)
Tony: POZOR ZMĚNA!!! Mistrovství MRS Open přeloženo na 17.6. revír Jihlava 5C.
igor: Májový pohár - Květoňov - snížené startovné - 300,- Kč.
Luboš: Doplněny výsledkovky a propozice a je aktuální Žebříček (!) (!) (!)
Luboš: ODKAZY aktualizovány o propozice na Mistrovství MRS open a Doubrava cup a výsledky z polského závody Moszczanica cup (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ přidány propozice pro Jarní Květoňovský pohár a taky Jihlavský pohár. Do JUNIORSKÉ sekce přidány propozice pro Pohár města Bojkovic (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Jestřabický maraton dvojic a taky výsledky z letošních prvních dvou závodů (!) (!) (!)
veteran: Vzhledem k menšímu počtu přihlášených dvojic na Skalička Cup rušíme skupiny A a B, chytat budou všichni najednou. (!) J.Adam.
Luboš: Aktualizována složka DOKUMENTY - platný termínový kalendář a SaZ Řád (!) (!) (!)
Luboš: Jsou volné místa na závod dvojic na Skaličce. Brzy nebudou, kdo chce jet, přihlašujte na čísle: 605906093 (!)
Luboš: Dostaly se k nám první propozice na Pepíkovskou mušku (!) Naleznete v odkazech
Luboš: Moc děkujeme, bylo nám potěšením :) příště zase naviděnou
IgorP: Chtěl bych tímto poděkovat pánům Luboši Rozovi, Igoru Slavíkovi a Vítu Pavlackému za bezvadné přednášky a ukázky vázání na muškařském semináři v UH. Při jejich vystoupeních jsem se opět utvrdil v názoru, že borci, kteří něco opravdu umí, jsou ochotní, vstřícní a komunikativní lidé. Ještě jednou díky. :)
Tony: Tak když to není možné pod článkem "Komentář....", tak alespoň touto formou vyjadřuji podporu. Tony
Milan: Článek Milana Hladíka byl stažen, ale s jeho svolením je k přečtení na stránkách MK Bojkovice, kde není možnost diskutovat.
Luboš: Přidány a zapsány do žebříčku výsledky ze závodů Nebesák, Polička, Poslední pohár Květoňov a BLM. Žebříček by měl být tedy aktuální a měly by tam být všechny výsledky, co nám přišly (!) (!) (!)
Milan Hladík: Ahoj, minulý pátek jsme vysadil metrák a ve čtvrtek před Posledním pohárem vysadíme dva metráky kilových ryb a dva metráky třicetidekových, tak by to mohlo být celkem dobrý, tak kdo si chce ještě před zimou zazávodit, napište Davidovi, poslední volná místa ještě máme
David Říha: už se těším, až vyjde článek od vítěze podzimní Poličky :-)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Poslední pohár 2016 na Květoňově (!) (!) (!)
Luboš: Do odkazů přidány všechny výsledkovky co jsme obdrželi. pokud tam něco chybí, za včasu pošlete nebo reklamujte, občas nám něco uteče (!) (!) (!)

Chat pouze pro registrované! Registrovat oder Přihlásit


 
Britská Kolumbie
Napsal uživatel Igor Slavík   
Pondělí, 24 Červen 2019 14:10

BC. Britská Kolumbie. 

Sen, který jsem měl v hlavě dávno. Věděl jsem, že se tam jednou podívám. Jen jsem nevěděl kdy. 

Jasnějších obrysů začal tento sen dostávat v roce 2014. To jsem totiž prováděl kanadskou reprezentaci během MS u nás v Česku. Kluci kanadští byli skvělí, vstřícní, kamarádští. Pár z nich mě zvalo, abych přijel. A jeden z nich byl z BC. Clint Goyette. Pořád jsme byli v kontaktu. Sem tam mně napsal: “Tak co? Kdy přijedeš?” A já to odkládal, byl jsem na Zélandu (to byl ještě větší sen), jezdil po závodech. 


Clint zvolil jinou strategii a začal mně posílat po msg videa a fotky úlovků… A tak jsem se jednou rozhodnul. Není čas odkládat “výlet snů”.

V závodění už díru do světa neudělám, tak na co čekat. ;) 

Tak jsem Clintovi jeden den napsal: “Hele, jdu do toho. Kupuju letenku do Vancouveru.” 

A Clint: “No, konečně. Udělám Ti takovej trip, že na něj nezapomeneš.” 

A jak řekl, tak se stalo. 

Na podzim 2018 jsem koupil letenku. 

Časový střih a v polovině dubna už jsem letěl směr Vancouver, BC. Po 10 hodinovém letu mě Clint vyzvedl na letišti. Cesta do Squamish, kde Clint s rodinou bydlí, byla krátká. Asi hodinu. Po cestě mě hostitel popisoval přírodu, místa, hory… Samozřejmě krajina je dechberoucí. Hned od oceánu se vypínají štíty hor. To moc neznáme. Jak oceán, tak ty vysoké hory. Prostě nádhera. 

Dojeli jsme ke Goyettům domů. Rychlé seznámení s domem a zvířectvem. Rodina přišla až později. Tady je Tvůj pokoj, zde je koupelna, zde lednička. Takovej ten americkej styl. Ber si, co chceš, postarej se o sebe, chovej se jako doma. Psi Angus, Sofie, Kasey a kočky Batman a Daenerys - skvělá sestavička. 

Clint mě nenechal dlouho odpočívat. A hodinu po příjezdu, kdy jsem měl zhruba 3 hodiny ráno, jsme šli trénovat speycast. Je zkušený průvodce a ví, že nahazování je základ úspěchu. Teda kromě štěstí se potkat s rybou. Se speycastem jsem chvíli válčil. Je to něco jako rollcast, ale hlavní rozdíl je v tom, že při nahazovaní dvouručákem ta hlavní odhozová síla vychází ze spodní ruky. Ta vlastně supluje dablcuk. 

Překvapivě jsem používal docela nízkou váhovou kategorii prutů. #7 Sage, šňůra se používá Skagit od značky Rio. V balíčku tam mají několik potápivých konců, střelnou hlavu a running. Vše spojeno “loop to loop”. Já chytal celou dobu na 3 potápivost. Střelná hlava je opravdu solidní buřt. 

Takže laicky popsaný nához vypadá takhkle: zkrátíte šňůru tak, aby vám z konce prutu vycházelo tak 20 cm runningu. Tzn. ve vodě máte 10 m shooting head, 3 m sinking tipu a asi 1,5 m návazce. 40 cm 0,35 mm a zbytek 0,30mm. Na můj vkus docela tenký silon, ale guidovi jsem neodporoval. 

Zpět k náhozu, 20 cm runningu vám leze ze špičky prutu, zatáhnete klasický rollcast, dáváte si pozor na D-loop za sebou, a plynule přehodíte šňůru dopředu. Jsem pravák, popisuju to pro praváky. Pravá ruka víceméně určuje směr náhozu, ale síla, ten kopanec vychází z ruky levé. Pohyb prutu končí zhruba na 11 pomyslných hodin. 

Následuje “big mend”. Clint říkal, že “big mend” je důležitější než délka náhozu. Proč? A co to vlastně je “big mend”? Je to přehození šňůry přes proud, aby jste se dostali do kontaktu s muškou. Jinak se taky může stát, že steelhead zabere a vy o tom ani nevíte.   

Takže máme nahozeno šikmo po proudu, přehozeno přes proud a následuje “swing”. Což je jednoduše řečeno “vyvlátí” šňůry pod sebe. Ideálně takové vyvlátí trvá do 30 sekund. Tzn. musíte najít proud ani ne moc pomalý, ani ne moc rychlý, abyste tuto poučku dodrželi. Brodíte na pomezí pomalé vody a rychlejšího proudu. A to je vlastně všechno. Pak už “jen” tisíc náhozů a přijde záběr. Max . jeden záběr za den. Pokud jej pros….e, můžete jít domů. Téměř na 100% druhý záběr ten den nepřijde.  

Takže místo utápění se v jetlagu, jsem nahazoval, trénoval a zase nahazoval. Úplně jsem zapomněl zmínit, že na tento trénink se k nám připojil Aidan, Clintův syn a Brandon - Clintův parťák z týmu. Aidan je fajn, pravděpodobně bude pilotem. A Brandon je jak… Pamatujete si ten dětský kreslený film Za plotem. Tam byla scéna, která Brandona vystihuje. Veverka, která sama o sobě je nejrychlejší ze všech zvířátek vypije Redbull. A pak je rychlá tak, že ostatní svět kolem ní vypadá jak zmrazení. No a Brandon je ta veverka s Redbullem. Skvělej kluk, kterýmu jsem první dny rozuměl každý pátý slovo. Ale jak šly dny, tak se to zlepšovalo. 

Tak zpět k chytání steelheadů. Když jsem vyrážel do Kanady, tak jsem měl představu, že jich každej den “seknu” 5 a bude. No, už první dny nastalo vystřízlivění. Asi po hodině, dvou nahazování jsem měl záběr. Žádný divoký zaseknutí, jen přidržení šňůry a lup. A ryba byla pryč. Clint se na mě podíval. “A je to, dnes můžeme jít domů.” ;)  Samozřejmě jsme nešli, ale výsledek by byl stejný jako bychom šli. Zerko. Teda moje zerko. Clint jednu lokomotivu zdolal. Nádherný souboj. Bylo vidět, že ví, co dělá. Žádné zběsilé zdolávání, pomalu trpělivě. Zcela nová informace pro mě bylo to, že steelhead přoi boji neopouští pool, ve kterém byl zaseknutej. Klasickej průběh zdolávávání tedy je, že ryba je na háčku, začne bojovat na místě. Snaží se háku zbavit. Když se jí to nepodaří, nasadí pilu směrem po proudu na konec poolu. Na konci tůně se zastaví a celkem hned se vydá na místo, kde byl zaseknut. Takže naviják a ruku připravit a navíjet šňůru o 106. 

Ale to Clint všechno věděl, takže rybu s klidem zdolal. Ač místní, tak měl velkou radost. Jednoznačně to dokládá, že chytil steelheada je svátek, který se neslaví každý den.

Moje chvíle přišla následující den. A to bylo dobře. Protože kdybych ještě den dva nahazval a pořád nic nezdolal, asi by moje psychika docela utrpěla. Ale to se nestalo, protože asi po dvou hodinách přišel záběr. A hned bylo jasný, že je to steel. Clint se radoval a smál se jak jsem byl při zdolávání vyklepanej. “Dýchej, dýchej,” křičel na mě. A zase se smál. Ryba se mlela na místě, pak pila dolů a vlastně okamžitě pila nahoru. Tak jsem navíjel jak zběsilej, šňůra se začala prověšovat a já už se se steelheadem loučil. Pak se mně snažil dát housle. Zcvakl jsem betony jako Tukka Rask a steel neprošel. Běžná doba zdolávání trvá 12-15 minut. Nesmí se nic uspěchat. Tím, že tam byl Clint, probíhalo vše relativně v poklidu. No a zhruba po 12 minutách jsme rybu vsítili do podběráku. Řev velikej, radost obrovská. Následovalo focení, dost rychlé, Clint jako správný guide má k rybám velkou úctu, ne že já bych neměl, ale asi bych fotil trochu delší dobu. Mise splněna. Mohl jsem být klidný. 

Následující dny to bylo v podobném duchu. Tisíce náhozů a nic. Za celý pobyt jsme měl ještě další 2 záběry. Jedna ryba spadla hned, další asi pom minutě. A to je vše, přátelé. 

Tedy vše, co se steelheadů týká. 

Potom tu bylo spousta jiných zážitků. Počínaje chytáním bulltroutů, konče sledováním NHL v Kanadě!! Co může být víc - NHL v Kanadě. A jetšě s bonusem, že Pastrňák s Krejčím s Bostonem postupovali dál a dál a stejně tak Hertl se San José. 

K těm  bulltroutům - to je místní forma sivenů. Podobné zbarvení, bílé konce ploutví, velikost solidní, docela dost jsem chytil přes 60 cm. Klasická nymfovačka. 

Jo a když jsme u té nymfovačky. Kdybych to neviděl na vlastní oči, kdybych to nenatočil na GoPro, tak bych tomu nevěřil. Jeden den jsem vyrazili ve třech na raft trip. Koryto je tu široké, rozvětvuje se na několik menších řek. Některé se nedají přebrodit. Raft vás dostane tam, kam jiní nemůžou. Takže já, Clint a Brandon. Pohoda v raftu. Vystoupíme na vzdálenějším m ístě. Já jdu po steelheadech s dvouručákem, oni dva jdou jen tak lehce nymfovat na bullísky. JENŽE!!! Po pár minutách zasekne rybu. A on to není bulltrout, ale steel. A hezký steel. Takže se držte - muška velikost #14 - háček Hanák Competition H 450 BL, klasická nymfa, kterou máme všichni v krabkách. Silon průměr 0,14 mm!!! Nekecám, viděl jsem to. A následuje zdolávačka. Mám ji celou nahranou na GoPro. Trvala 13 minut. Se šťastným koncem. Brandon ruby podebral a řev byl opět veliký. Nádhera. 

No a to je asi vše. Za zmínku ještě stojí to, že jsem se projel Dodge Ram. Auta moc neprožívám, ale toto mě fakt uchvátilo. 

Další zmínka by měla patřit marihuanovým králíčkům. Ale nerad bych kazil mládež, takže pokud má někdo zájem o historku s gumovým marihuanovým králíčkem, ať se mě zeptá osobně. ;)

Clint se o mě postaral jak o vlastního. Díky. Jeho nádherná žena Kristy, skvělé děti Allie, Aurora a Aidan mě přijali ve svém domě jako rodinu. Díky.

I když asi nejvíc jsem přirostl k srdci kocourovi Batmanovi, kterej se mnou spával v posteli. 

Poznal jsem nové kamarády mimořádného Brandona, se kterým jsem se nařehtal, jak dlouho s nikým, jeho milou přítelkyni Kaila. Lesníka Geralda, Steva “ Beara”, který chodí po lese s kbelíky krve, aby nalákal medvědy a pak na ostnatý drát sbíral jejich chlupy k analýze DNA, owl guy Joel, který zase zkoumá sovy a další… 

Díky všem, užil jsem si to a BC splnila, vlastně předčila očekávání.

Nicméně návrat zpět do BC je nevyhnutelný. Už jenom kvůli kosatkám a tuleňům… ;)

A kvůli tomu, že chci Brandovi rozumět slovo od slova. 

Ale to bude asi největší challenge. 


A na závěr něco na romantickou notu.

Asi týden po té, co jsem koupil letenky, mně píše kamarádka Hanka. 

Moje velká gymnaziální láska, která se provdala a přestěhovala do Kanady, BC. 


Hanka: “Igorku, Ty takovej cestovatel, kdy se konečně podíváš k nám do BC?”

Já na to: “Právě jsem koupil letenky.” 

Hanka: “No, tak to si mě naštval!”

Já: “Jako proč?”

Hanka: “Protože nejsem součástí Tvého plánu…”

Já: “Jak víš, jaký je můj plán?” (opravdu jsem přemýšlel, že bych ji zajel navštívit…)

Hanka: “Jaký je asi Tvůj plán? Fishing, fishing, fishing…!”

Já: “Hmm, to máš pravdu.”

Hanka: “Já bych Ti ale chtěl ukázat tady tu krásnou krajinu. Ale letos není dobrej timing.”

Já: “Tak snad nebudu v BC naposledy…”

Hanka: “ No, já právě letím do Evropy. 2. května.”

Já: “No, tak vidíš, tak se třeba potkáme ve Vancouveru na letišti. Já se taky vracím domů 2. května.”

Hanka: “Já letím 13:25 s Air Canada do Frankfurtu.”

Já. “TO SI DĚLÁŠ LEGRACI!!!”


Ano, uhádli jste. Letěli jsme spolu. Hanka zařídila sedadla vedle sebe, probrali jsme život. 

Takhle rychle mně 9,5 hodiny v letadle ještě neuteklo. 


Kdyby to člověk chtěl naplánovat, tak se to nepotká, nestane… 


Takže tak.


Bylo to skvělý. 

Díky,  BC. 


Clint & his service Valley Fishing Guide - LINK

100 % recommendation


Další a i jiné fotky na mém instagranu @igi_flyfish

More and other pics on my instagram @igi_flyfishSquamish river - Brandon & Aidan


Valley Fishing Guides - the best service in BC


Grizzly Bear Country


RAM v akci


Speycast  v podání Clinta


Čekání na záběr


A pořád se čeká na záběr


A už jsem se dočkal


Mr. HookClint se předváděl


Sestavička


Tail jak hrom


1000 náhozů a znovu


BC


Clint "Eastwood" Goyette


Igor 


Kozy na kopci


Spotřeba jen 18 litrů... :D 


Raft trip


Partička


Rapper Brandon


Raft trip


Yeeeehaa


Mr. Goyette & Mt. Cayley


Steelhead na nymfu #14 HC 450 BL (Hanák Competition Hook)


Leatherman Free - novinka, která se v BC osvědčila


BC on raft


Smile


With love from Whistler


BC


S Geraldem na rybách


Já a Mt. Cayley


Bulltrout - místní sivenek


Zase jinou cestou k řece. Při pohledu na pořádnou hromadu exkrementů se Geralda ptám, od koho to je.

Gerald: "no, od medvěda."

A já: "Jak je to tady dlouho."

G: "Den, max. dva..." 


Clint & Gerald


Clint


Gerald & Clint


Pulled Pork - Brandon je skvělej kuchař


Brandon chystá sendviče. Výborný! 


Ranní dávka kafe a muffinů... - The Bean Around The World


Do akce


Něco nočního focení


Když jedna je málo. Teda když jsem toto fotil v úplné divočině, docela jsem měl z medvídků strach. 


Pár fotek z dronu


BC


BC & RAM


Squamish river a je tam malinkej nahazující Clint


Už nikdy celýho králíka!!


Můj spolunocležník Batman


Batman & Daenerys


Kasey & Sofie & Angus


Igor & Hanka po x letech


 


Copyright © 2010 Muškařské závody.cz, all rights reserved. Grafika a tvorba Edata.