přihlášeníMuškařské závody.cz
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Zapnuto/Vypnuto Smajlíci Historie FAQ Kide Chat

Poslední Pred 12 měsíci

Luboš: Přidány propozice na Boat cup 2018 a taky na II.ligu skupiny A - jarní kolo (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na závod Doubrava cup 2018 naleznete v odkazech (!) (!) (!) «link»
Luboš: (!) (!) (!) POZOR, ZÁVOD PEPÍKOVSKÁ MUŠKA ZRUŠEN, z důvodu ledu (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete další propozice, tentokrát na Hanák Open 2018!!! «link» (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete aktuální PROPOZICE (!) (!) (!)
Luboš: Do DOKUMENTŮ jsme vložili konečný žebříček 2017 a taky předběžný TERMÍNOVÝ KALENDÁŘ 2018 (!) (!) (!) :)
Luboš: První propozice na Pepíkovskou mušku, závod dvojic ve Skutči, jsou k nahlédnutí v ODKAZECH (!) (!) (!)
igor: Říčanská muška se v sobotu 21. 10. 2017 ruší. Nedostatečný zájem závodníků. :/
Luboš: Propozice na ŘÍČANSKOU MUŠKY naleznete v ODKAZECH (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Memorial Zdendy Forchtsama (!) (!) (!)
Luboš: V dokumentech naleznete propozice na MMZ a Nebesák (!) (!) (!) Výsledky aktualizovány a žebříček postupně doplníme :)
Luboš: Závody na Otavě - Janusův Memoriál a Západočeský pohár jsou kvůli absenci závodníků a kvalitě vody ZRUŠENY (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na I.ligu podzimní kolo nalezente v ODKAZECH (!) (!) (!)
Vojta Ungr: Ahoj kolegové muškaři! Chtěl bych Vás informovat o tom, že jsou ještě volná místa na dva víkendové závody - Janusův memoriál a Západočeský pohár na řece Otavě, pořádané o víkendu 19. - 20.8.2017. Propozice najdete v odkazech/propozice. Jedná se o dva samostatně bodované závody ;) Přihlásit se můžete u Martina Vlka (sobotní závod) a Pepy Kanty (nedělní závod)! Těším se na videnou ;)
Luboš: Půlka sezóny je za námi a tak tady máte aktuální žebříček a doplněné propozice (!) :)
Luboš: (!) (!) (!) HANAK OPEN (!) (!) (!) Vážení kolegové kamarádi, na této adrese «link» najdete aktualizovaný seznam přihlášených týmů, kdo nezaplatí do konce června, bude nahrazen náhradníky.
Luboš: Doplněny všechny dostupné propozice a výsledky a žebříček je aktuální (!) (!) (!)
Tony: POZOR ZMĚNA!!! Mistrovství MRS Open přeloženo na 17.6. revír Jihlava 5C.
igor: Májový pohár - Květoňov - snížené startovné - 300,- Kč.
Luboš: Doplněny výsledkovky a propozice a je aktuální Žebříček (!) (!) (!)
Luboš: ODKAZY aktualizovány o propozice na Mistrovství MRS open a Doubrava cup a výsledky z polského závody Moszczanica cup (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ přidány propozice pro Jarní Květoňovský pohár a taky Jihlavský pohár. Do JUNIORSKÉ sekce přidány propozice pro Pohár města Bojkovic (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Jestřabický maraton dvojic a taky výsledky z letošních prvních dvou závodů (!) (!) (!)
veteran: Vzhledem k menšímu počtu přihlášených dvojic na Skalička Cup rušíme skupiny A a B, chytat budou všichni najednou. (!) J.Adam.
Luboš: Aktualizována složka DOKUMENTY - platný termínový kalendář a SaZ Řád (!) (!) (!)
Luboš: Jsou volné místa na závod dvojic na Skaličce. Brzy nebudou, kdo chce jet, přihlašujte na čísle: 605906093 (!)
Luboš: Dostaly se k nám první propozice na Pepíkovskou mušku (!) Naleznete v odkazech
Luboš: Moc děkujeme, bylo nám potěšením :) příště zase naviděnou
IgorP: Chtěl bych tímto poděkovat pánům Luboši Rozovi, Igoru Slavíkovi a Vítu Pavlackému za bezvadné přednášky a ukázky vázání na muškařském semináři v UH. Při jejich vystoupeních jsem se opět utvrdil v názoru, že borci, kteří něco opravdu umí, jsou ochotní, vstřícní a komunikativní lidé. Ještě jednou díky. :)
Tony: Tak když to není možné pod článkem "Komentář....", tak alespoň touto formou vyjadřuji podporu. Tony
Milan: Článek Milana Hladíka byl stažen, ale s jeho svolením je k přečtení na stránkách MK Bojkovice, kde není možnost diskutovat.
Luboš: Přidány a zapsány do žebříčku výsledky ze závodů Nebesák, Polička, Poslední pohár Květoňov a BLM. Žebříček by měl být tedy aktuální a měly by tam být všechny výsledky, co nám přišly (!) (!) (!)
Milan Hladík: Ahoj, minulý pátek jsme vysadil metrák a ve čtvrtek před Posledním pohárem vysadíme dva metráky kilových ryb a dva metráky třicetidekových, tak by to mohlo být celkem dobrý, tak kdo si chce ještě před zimou zazávodit, napište Davidovi, poslední volná místa ještě máme
David Říha: už se těším, až vyjde článek od vítěze podzimní Poličky :-)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Poslední pohár 2016 na Květoňově (!) (!) (!)
Luboš: Do odkazů přidány všechny výsledkovky co jsme obdrželi. pokud tam něco chybí, za včasu pošlete nebo reklamujte, občas nám něco uteče (!) (!) (!)

Chat pouze pro registrované! Registrovat oder Přihlásit


 
HOW TO vol.6 - Nymfování
Napsal uživatel Luboš Roza   
Čtvrtek, 15 Únor 2018 08:18

Tohle téma budu muset hodně osekat, aby to bylo čtitelné. Z úcty k historickým úspěchům typické české krátké nymfy musím do tohoto tématu zařadit i nymfování, jak vypadalo 15 let zpět a jakým způsobem se vyvinulo a stále vyvíjí. Díky této převratné metodě přivezli naši reprezentanti spousty medailí, stala se světovým pojmem a dala základy pro ty generace, které vozily a vozí medaile dodnes.


Česká nymfa, krátká nymfa

Česká nymfa je ve světě velký pojem. Jedná se o muškařskou techniku, která spočívá v prezentaci zatížených nymf na krátkém návazci, kde jako indikátor záběru slouží buď konec šňůry nebo barevná rychlospojka a nebo barevný indikátor. Od tohoto konce už se pak vázal lovný nylon. Já to vázal cca 70cm přívěs a pod tím 50cm druhá koncová muška. Úspěch této metody spočíval v prezentaci, která je pro ryby přirozená a nikdo jiný to tak nedělal. Mušky se přidržovaly ve vodním sloupci pomocí špičky prutu a proudem se nechávaly unášet. To samozřejmě znamenalo, že jste k rybám museli chodit velmi blízko a tak teda hodně frčely volejbalové a různé jiné chrániče na kolena, plazením, plížením vpřed. V době před 15 lety to zase tak nevadilo, protože v řekách plavali velcí lipani ( a nebe bylo modřejší a holky mladší)  a jak asi většina dobře ví, lipanům prospívá, když přes ně chodíte, rozšlapete jim dno a oni jsou často ještě aktivnější. Poměrně horší to bylo při lovu v pomalejší vodě a s lovem pstruhů, ke kterým už se tak snadno dostat nedá. Nevýhod této metody ( ale na to se přicházelo postupně s časem, nikdy není nic dokonalé hned ze startu) byla celá řada. Když jste chtěli chytat na větší vzdálenost, tak po náhozu vám šňůra stáhla mušky ihned k sobě. Kontakt s muškami byl mizerný a citlivost vedení prakticky nulová.

Doba francouzských návazců

Přišla doba dlouhých a tenkých návazců. Konec plížení, konec promarněných záběrů a hlavně dokonalá prezentace na větší vzdálenost. V nymfovacích návazcích není třeba hledat žádnou vědu. Moderní nymfování je především založeno na přímém kontaktu s nymfami a nejen nymfami, ale nymfou se suchou a jiné metody.

Jak jsem napsal, nehledejme v tom nic jiného než lehkou kontaktní linii mezi prutem a muškami. Těchto návazců existuje celá řada. Velmi časté využití mají ujímané návazce v délkách 4,5m až 9m. Tady je otázkou, jestli se vám v prstech drží lépe silon nebo tenká nymfovací šňůra. Nymfovací návazec taky spousta muškařů dělá z rovného neujímaného vlasce různých průměrů. Z vlastní zkušenosti vím, že snazší zacházení je s ujímaným, ale když už to někdo slušně umí, i rovný profil má své. Na konci návazce máme jakýkoliv indikátor.

Slyšel jsem už spoustu nymfovací hantýrky jako třeba slavné válení francouzáka a nebo stěrače. Je pravda, že při pohledu ze břehu vypadají dva nymfující muškaři vedle sebe téměř stejně. Oba si to tam koulí, ale v čem spočívá úspěch. Pojďme si říct, co může při nymfování zvýšit procenta úspěchu. Každopádně zásadním faktorem je vedení neboli prezentace. Vysvětlím takové pro mě zásadní pravidlo. Je známo, že nejrajcovnější je pro ryby stoupající směr. Taky spousta muškařů dobře ví, že spousta záběrů přichází právě při vyplachování jejich nymf ode dna, kdy proud začíná rovnat návazec pod námi a mušky začnou stoupat k hladině. V tento okamžik, pokud je poblíž ryba, často přichází záběr. Avšak málokdo ví, že tento pohyb lze vytvořit při troše citu i několikrát během jednoho hodu. Na obrázku níže je pokus o namalování této situace. V principu jde o to, že v moment, kdy nymfy klesly ke dnu, je udržujeme špičkou prutu nade dnem. Už když správně dostaneme nymfy do této polohy, máme slušnou šanci na úspěch. Po uražení nějaké vzdálenosti bez záběru, můžeme špičku prutu přidržet na místě a tím vznikne stejný efekt ,,výplachu“ jako při konečné fázi. Pakliže mušky necháme vypláchnout do nějaké výšky ode dna bez záběru, znovu rozjedeme špičku prutu a necháme nymfy opět klesnout nade dno. V závislosti na rychlosti toku a hloubce můžeme tento výplachový efekt opakovat několikrát a tím maximalizovat to, že se ryba nechá vydráždit a sekne po naší mušce. Velmi podobný zvedací pohyb můžeme vytvořit taky pohybem špičky, ale druhá zásadní věc, proč je lepší využít výplachu proudu je ta, že zpomalíme mušky u dna. Zpomalování je důležité z toho důvodu, protože rychlost vody je vždycky pomalejší u dna než na hladině. To znamená, že pokud pojedete špičkou prutu stejnou rychlostí jako je rychlost hladiny proudu, pak si buďte jistí, že mušky u dna potáhnete po proudu dolů, což pro ryby není aktraktivní ba naopak.

alt


Další zajímavou a účinnou metodou je nymfování v kombinaci se suchou muškou. Není to metoda zvaná muška-splávek, ale nymfování. Tato suchá muška totiž neslouží jako indikátor, ale jako plnohodnotná lovná muška. Velmi často a velmi rád používám tento styl lovu na místech, jako jsou Čertovi kameny na Vltavě. Tento specifický úsek má své kouzlo. Nejen proto, že je tam spousta ryb, ale proto, že ty ryby jsou opravdu všude a když Vám někdo prochytal hezkou tůňku, můžete po něm posbírat ryby na místech, kde se s kombinací dvou nymf nikdy nedostanete a když ano, tak stejně pouze s jedinou muškou zatímco ta druhá vám tu první z toho malého prostoru vytáhne ven. Na takových místech a nejen na takových, kde zkrátka potřebujete dostat nymfu do prostoru 0,5x0,5m je taková metoda více než účinná. Dovolí Vám to střelit nymfu do tohoto prostoru a stejně tak tam udržet i lehkou suchou. Tuto situaci pak ryby často vyhodnocují jako nezadržitelně provokativní pro záběr! Avšak lov se suchou na přívěsné pozici je velmi účinný i na otevřené vodě, přičemž dokážete suchou mušku zastavit na místě, kde by Vám ji jednak vzala voda a jednak s ní dokážete na hladině dělat takové psí kusy, jaké byste se suchou montáží neudělali. Záběr obyčejně přichází intenzivní a často s výskokem. Při montáži vždycky doporučuji použít delší fous na přívěsu, aby jste měli rozumný rozsah pohybu s nymfou aniž byste potopili nebo nadzvedli suchou mušku. Cca 20cm by mohlo stačit.


Nymfování je taktéž obtížná metoda lovu i z hlediska brození. Náš pohyb ve vodě často hodně ovlivňuje úspěch. V malých potocích a říčkách se často velmi jednoduše chytá proti proudu. Jednak není příliš těžké brodit a taky není příliš nutné dostávat mušky moc hluboko, tudíž nám stačí na prochytání pouze krátká dráha, po které vedeme mušku, protože často se na malých tocích trefujeme na konkrétní místa, která vyhodnotíme jako vhodná. Taktika pak spočívá pouze ve vějířovém prochytání toku nad námi, ale i vedle nás. K tomu všemu jdete rybám za prdelí a to je samozřejmě plaší méně, než byste na ně šli od hlavy.

Horší je ale větší řeka a úplně nejhorší je velká řeka, kterou neznáme. Dost často a obvykle se velké řeky chytají po proudu dolů. Jednak ve vodě po pas a v proudu už je brození obtížné a jednak potřebujeme dlouhou trasu pro potopení nymf a jakési vedení. Proto je lepší jít s vodou dolů. Nicméně při postupování po vodě se často stane, že si vlezeme do ryb. Na povrchu velké řeky je téměř nemožné přečíst, kde ryby stojí a kde je o 20cm hlubší voda. Ideální taktikou, jak efektivně projít kus řeky a nešlapat v rybách je chodit buď hadem a nebo hřebenově. Já osobně doporučuji hřebenový systém. Jedná se o jednoduchý princip naznačený na obrázku níže, jehož principem je brození napříč řekou, pak navrácení po stejné ose, posun o pár metrů po vodě dolů a zase napříč. Jde o to, že obvykle je některý ze břehů dobrý a očekáváme u něj větší koncentraci ryb. Proto bysme při probrození o tyto ryby přišly. Obrázkem níže snad bude jasné, co jsem chtěl říct.

alt

Méně je někdy více. V poslední kapitole bych se rád zastavil nad lovem s jednou muškou. V některých zemích jako Slovinsko či Bosna je to přikázané a já musím říct, že jsem této metodě přišel na chuť a často zjišťuji, jak hodně je efektivní. Speciálním případem je lov na malých říčkách. Velmi často se stává, že máme záběr, ale nevíme o tom. Důkazem pak je přehození, ze kterého se vyklube ryba. Tento efekt jde krásně pozorovat například na lipanech v čistých vodách. Mnohokrát jsem stál nad lipany a házel jim nymfy a viděl, jak muška mizí v tlamě ryby a indikátor nic. Při lovu s jednou muškou si můžete dovolit metodu lovu, která není tak obvyklá, je hodně náročná fyzicky, ale je velmi účinná. Je to vysekávání bez záběrů. Zkrátka střelíte malou nymfičku prudce do vody a po pár vteřinách sekáte bez ohledu na záběr. Další výhodou lovu s jednou nymfou je, že dokážete udržet nymfu na konkrétním místě ( třeba za kamenem nebo mezi větvemi) delší dobu a nic vám ji neodtahuje z lovného místa. Často stačí desetiny sekundy k úspěchu.

Věřím, že jsem popsal alespoň pár tipů ohledně nymfování a že to někomu z vás trošku rozšířilo obzor. Sezóna se pomalu blíží, takže chystejte nářadí


 

Komentáře 

 
# Vlado Búc 2018-02-18 11:06
Ahoj Lubo,chcel by som sa k tejto téme spýtať na dve veci:pri love kombináciou suchá muška nymfa je potrebné udržiavať suchú mušku vždy na hladine, bez ohladu či nymfa je pri dne, alebo v stĺpci?Pri hrebeňovom spôsobe brodenia nie je jedno, či ideš hore vodou, alebo dole vodou? Veď stejne brodíš len naprieč toku.A keď píšeš vycouvat myslíš to doslovne, že celú trasu späť napriek tokom cúvaš?A keď ideš späť tak normálne chytáš, alebo len vybrodíš a presunieš sa o ku ďalej? Ak máš ešte trpezlivosť, chcel by som sa spýtať ešte k predošlej téme: je nejaký systém, ako vyberať/umiestňovať v zostave na jazere lury - napr. na hornom privese a na konci niečo dráždivé (hore blob,bobina na konci oranžová, žltá, atď. a v strede niečo jedlé: zajac, olivová lura, montana)?Sú situácie kedy sa používajú len dve muchy ďalej od seba, napr. pri love v super čistom jazere?Majú vzdialenosti lúr od seba nejaký význam - napr.keď to dobre žerú bližšie k sebe, keď zábery ustávajú ďalej od seba?Zasypal som Ťa otázkami sorry, ale si mimoriadny človek a iný level než my ostatní, keď sa dokážeš podeliť o svoje skúsenosti!
 
 
# Luboš Roza 2018-02-21 19:28
Hoj Vlado,
tak postupně:
suchá muška ano vždycky na hladině, když ji potopíš, už to ztrácí tu účinnost. Bez ohledu na to kde je nymfa. Ta nymfa slouží hlavně pro zakotvení té suché mušky s tím bonusem, že na ni často chytneš rybu
Při hřebenu proti vodě je to jedno, protože můžeš jít hadem a pořád chytat. Ale po vodě jsi nad rybama a proto je třeb aúplně vycouvat nebo vybrodit stejnou cestou a je zbytečné při tom chytat, když jsi tu cestu už prochytal :-)
K té sestavě jezerní. Nehledej v tom žádnou logiku, obvykle chytáme sazené ryby a těm je to vesměs jedno, ale ano obvykle se dává dráždivá na horní přívěs.
Dvě mušky taky ano, jak píšeš ideálně v čistší vodě, starší ryby pak líp sežerou mušku, která je tam sama než shluk mušek. Ale zase se bavíme o rybách co jsou už trochu starší. Čerstvě sazení duháci sežerou i v čisté vodě mušky blízko u sebe ;-) Zatím se měj :-)
 
 
# Vlado Búc 2018-02-22 20:51
Lubo, ďakujem moc za odpovede! A keby ti náhodou dochádzali témy, tak dobrá story by boli aj jalce - tloušti aj prúdnici
 Copyright © 2010 Muškařské závody.cz, all rights reserved. Grafika a tvorba Edata.