přihlášeníMuškařské závody.cz
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Zapnuto/Vypnuto Smajlíci Historie FAQ Kide Chat

Poslední Pred 9 měsíci

Luboš: Přidány propozice na Boat cup 2018 a taky na II.ligu skupiny A - jarní kolo (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na závod Doubrava cup 2018 naleznete v odkazech (!) (!) (!) «link»
Luboš: (!) (!) (!) POZOR, ZÁVOD PEPÍKOVSKÁ MUŠKA ZRUŠEN, z důvodu ledu (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete další propozice, tentokrát na Hanák Open 2018!!! «link» (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete aktuální PROPOZICE (!) (!) (!)
Luboš: Do DOKUMENTŮ jsme vložili konečný žebříček 2017 a taky předběžný TERMÍNOVÝ KALENDÁŘ 2018 (!) (!) (!) :)
Luboš: První propozice na Pepíkovskou mušku, závod dvojic ve Skutči, jsou k nahlédnutí v ODKAZECH (!) (!) (!)
igor: Říčanská muška se v sobotu 21. 10. 2017 ruší. Nedostatečný zájem závodníků. :/
Luboš: Propozice na ŘÍČANSKOU MUŠKY naleznete v ODKAZECH (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Memorial Zdendy Forchtsama (!) (!) (!)
Luboš: V dokumentech naleznete propozice na MMZ a Nebesák (!) (!) (!) Výsledky aktualizovány a žebříček postupně doplníme :)
Luboš: Závody na Otavě - Janusův Memoriál a Západočeský pohár jsou kvůli absenci závodníků a kvalitě vody ZRUŠENY (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na I.ligu podzimní kolo nalezente v ODKAZECH (!) (!) (!)
Vojta Ungr: Ahoj kolegové muškaři! Chtěl bych Vás informovat o tom, že jsou ještě volná místa na dva víkendové závody - Janusův memoriál a Západočeský pohár na řece Otavě, pořádané o víkendu 19. - 20.8.2017. Propozice najdete v odkazech/propozice. Jedná se o dva samostatně bodované závody ;) Přihlásit se můžete u Martina Vlka (sobotní závod) a Pepy Kanty (nedělní závod)! Těším se na videnou ;)
Luboš: Půlka sezóny je za námi a tak tady máte aktuální žebříček a doplněné propozice (!) :)
Luboš: (!) (!) (!) HANAK OPEN (!) (!) (!) Vážení kolegové kamarádi, na této adrese «link» najdete aktualizovaný seznam přihlášených týmů, kdo nezaplatí do konce června, bude nahrazen náhradníky.
Luboš: Doplněny všechny dostupné propozice a výsledky a žebříček je aktuální (!) (!) (!)
Tony: POZOR ZMĚNA!!! Mistrovství MRS Open přeloženo na 17.6. revír Jihlava 5C.
igor: Májový pohár - Květoňov - snížené startovné - 300,- Kč.
Luboš: Doplněny výsledkovky a propozice a je aktuální Žebříček (!) (!) (!)
Luboš: ODKAZY aktualizovány o propozice na Mistrovství MRS open a Doubrava cup a výsledky z polského závody Moszczanica cup (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ přidány propozice pro Jarní Květoňovský pohár a taky Jihlavský pohár. Do JUNIORSKÉ sekce přidány propozice pro Pohár města Bojkovic (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Jestřabický maraton dvojic a taky výsledky z letošních prvních dvou závodů (!) (!) (!)
veteran: Vzhledem k menšímu počtu přihlášených dvojic na Skalička Cup rušíme skupiny A a B, chytat budou všichni najednou. (!) J.Adam.
Luboš: Aktualizována složka DOKUMENTY - platný termínový kalendář a SaZ Řád (!) (!) (!)
Luboš: Jsou volné místa na závod dvojic na Skaličce. Brzy nebudou, kdo chce jet, přihlašujte na čísle: 605906093 (!)
Luboš: Dostaly se k nám první propozice na Pepíkovskou mušku (!) Naleznete v odkazech
Luboš: Moc děkujeme, bylo nám potěšením :) příště zase naviděnou
IgorP: Chtěl bych tímto poděkovat pánům Luboši Rozovi, Igoru Slavíkovi a Vítu Pavlackému za bezvadné přednášky a ukázky vázání na muškařském semináři v UH. Při jejich vystoupeních jsem se opět utvrdil v názoru, že borci, kteří něco opravdu umí, jsou ochotní, vstřícní a komunikativní lidé. Ještě jednou díky. :)
Tony: Tak když to není možné pod článkem "Komentář....", tak alespoň touto formou vyjadřuji podporu. Tony
Milan: Článek Milana Hladíka byl stažen, ale s jeho svolením je k přečtení na stránkách MK Bojkovice, kde není možnost diskutovat.
Luboš: Přidány a zapsány do žebříčku výsledky ze závodů Nebesák, Polička, Poslední pohár Květoňov a BLM. Žebříček by měl být tedy aktuální a měly by tam být všechny výsledky, co nám přišly (!) (!) (!)
Milan Hladík: Ahoj, minulý pátek jsme vysadil metrák a ve čtvrtek před Posledním pohárem vysadíme dva metráky kilových ryb a dva metráky třicetidekových, tak by to mohlo být celkem dobrý, tak kdo si chce ještě před zimou zazávodit, napište Davidovi, poslední volná místa ještě máme
David Říha: už se těším, až vyjde článek od vítěze podzimní Poličky :-)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Poslední pohár 2016 na Květoňově (!) (!) (!)
Luboš: Do odkazů přidány všechny výsledkovky co jsme obdrželi. pokud tam něco chybí, za včasu pošlete nebo reklamujte, občas nám něco uteče (!) (!) (!)

Chat pouze pro registrované! Registrovat oder Přihlásit


 
HOW TO vol.5 - Taktiky jezerního muškaření
Napsal uživatel Luboš Roza   
Úterý, 30 Leden 2018 08:46

Tento díl už bude věnovaný lovu. Konkrétně jezernímu muškaření a to ze břehu. Tak jako při chytání v řece i jezero má své pravidla a taktiky, kterými můžete zvýšit úspěšnost lovu. Jak jsme si psali v prvním díle, máme mnoho různých šňůr nejrůznějších potápivostí, tvarů a kombinací. Od jejich použití se taky odvíjejí způsoby chytání. Pojďme si říct některé ze způsobů a taktik. Určitě nepopíšu všechny, ale rád bych popsal alespoň ty základní a časté.

Statický lov na sucho – naprosto klasická metoda účinná obzvláště při sběru ryb, avšak nejen při sběru. Často se i apatické ryby nechají zlákat na suchou mušku nebo třeba vajgl, který zrovna jak na potvoru plave metr od břehu, když máte nahozeno 30 metrů. Obvykle pro tento lov volím delší návazce okolo 5-6 metrů. Ideálně 2,5m návazec ujímaný a pak dvě až tři suché mušky metr i více od sebe. Při nějakém extrémním lovu na čistých jezerech není na škodu i jedna suchá, ale těch u nás mnoho není. Navíc i když je, tak jsou tam stejně sazení duháci, kteří to opravdu neřeší. S pohybem se to nesmí přehánět. Častokrát vidím lidi lovit na sucho a protože při muškaření je moc těžké čekat, stahují pomalými osmičkami mušky k sobě. Já zastávám názor, že v takovém případě je lepší než pomalu stahovat, tak počkat, až se šňůra malinko pokřiví, čímž se mušky přiblíží k Vám a pak jedním rychlejším tahem srovnáte mušky a pohnete se sestavou mušek. To způsobí jednorázové upozornění ryby na nějakou potravu na hladině a dokáže to přitáhnout je i z větší vzdálenosti. Tento zátah se však nemůže dělat moc často, protože ony to ryby nemají moc rády když už si toho všimnou aby se to znovu rychle pohnulo. Suchou šňůru pak použijeme taky třeba při lovu na pakomáry nebo nymfy, kde přidržujeme mušky v konstantní hloubce a většinou pomalu osmičkujeme k sobě. Záběry jsou často razantní, obzvláště v čistých vodách, kde si ryba může dovolit jezdit rychle a sbírat potravu. Takže když pak trefíte rybu, která to vezme do protipohybu vašeho stahování, pak často za stálého kroutícího pohybu vaší hlavy děláte nový návazec.

Statický lov na splávek – poslední dobou velmi oblíbená metoda, kde nám jedna velká suchá muška slouží jako splávek, tedy indikátor záběru. Je to velmi dobrá kombinace lovu na sucho a statického lovu na nymfy. Touto cestou můžete opravdu ulovit cokoliv. Ideálně pokud jsou na hladině malé vlnky, tak je dráždivý efekt ještě větší, protože suchá muška kopíruje hladinu a tedy mírně potahuje za nymfy pod ní. Taková sestava se pak skládá z ujímáku ( klidně toho samého co máte na sucho) tedy 2,5m, a za tím metr suchá muška splávek. Pod tímto splávkem pak dáme podle lovné hloubky dvě nebo jednu nymfu. Osobně dávám dvě, lépe se pak trefíte do sloupce, kde se ryby zdrží nejvíc. Často se stávám, že rybu upozorní právě splávek, takže vyjedou s cílem ho vzít, ale pokud je cokoliv vyruší či si to rozmyslí, často přichází záběr na nymfu pod ním. To se pak projevuje vírem u splávku a následným záběrem. Je důležité vědět, že ne vždy musí suchá muška zmizet pod hladinu. Při menší aktivitě ryb stačí, když se tato muška na hladině pouze pootočí. Už to může signalizovat záběr a je třeba zkusit zásek. Jinak s pohybem je to opět stejné jako s čistou suchou, osobně preferuji krátké zátahy s dlouhým intervalem pohybu. Rovněž doporučuji, dát nymfy zatížené tak, aby opravdu visely pod splávkem. Pokud jsou příliš lehké, pak vlají mnohem výše než je Váš ponor a tím se ochudíte o spoustu záběrů a taky o to, že vlastně nedokážete identifikovat, jak hluboko jsou ryby.

alt

Lov s midgetipem – suchá šňůra s koncem intermediálním – jsou různé délky a různé potápivosti konců. Základním principem takového lovu už samo napovídá, že jsou pakomáři nebo nymfy. Velkou výhodou tohoto lovu je fakt, že mušky opět dokážete udržet v konstantní hloubce, tedy ani když necháváte vyklesat, tak plovoucí část Vám opět přizvedává mušky. Samozřejmě dokážete vytvořit stoupacíjí efekt mušek, což lze i se suchou šňůrou, ale tady se dokážeme dostat hlouběji. Obvykle se u nás ale s midgetipem nechytá tímto způsobem, nýbrž se používá hodně pro pomalu tažené mikrolurky nebo nymfy či pakomáry. Na našich vodách je často na škodu býti moc hluboko, protože v rybníku není dost čistá voda na to, aby tam ryba v hloubce větší než 1,5m mohla vidět. Proto když chci chytat pomalu třeba na mikrolurky ale chci chytat poměrně vysoko a chci, aby ta hloubka byla po celou dobu tažení stejná, pak přichází ten správný čas na tuto šňůru třeba s krátkým a pomalu intermediálním koncem. Další velkou výhodou oproti suché šňůře je fakt, kdy se konec midgetipu zanoří a při mírném větru lehce přidržuje plovoucí část tak, aby nevzniknul příliš velký pupek. Pupek na plovoucí šňůře je samozřejmě žádoucí, sám unáší nástrahu a velmi častou v něm přichází záběry, ale pokud je příliš velký, pak zbytečně tyto záběry meškáme.

Lov s intermídou a klasické tažení – tohle asi není třeba nějak výrazně rozepisovat. Ti zkušenější si dají ujímaný návazec cca 1,5m a za to po 1 metru tři mušky, ti méně zdatní si dají dvě mušky po metru a jdeme na to. Více zkušení z Vás jistě zaskočí, proč nepíšu o šňůře hover. Je to proto, že je to pořád intermída, ale je nejpomaleji potápivá. Skasky o tom, jak ,,visí“ pod hladinou je pravda asi taková, že potápka plave. Vždycky se pomalinku potápí, ale je to velmi pomalu. Při lovu s intermídami můžeme využít mnoho způsobů tažení od rychlého po pomalé, od poskakovaného pohybu po plynulý. Takových tažení může být nespočet  a upřímně je jedno, jak to děláte a jak to vypadá na břehu. Ty ryby to pod hladinou nevidí, takže jestli někdo dělá poskakovaný pohyb jednou nebo dvěma rukama s prutem pod paží, je to buřt. Způsobů tažení jako dojení, osmičky či rolly-polly je mnoho. Co bych do taktiky zdůraznil je jedno důležité pravidlo. Házet vějířově! To znamená, že opravdu neházíte pouze před sebe, ale tzv. vějířově prochytáváte plochu před sebou. Zásadní je to v tom, že pokud zrovna nechytáte závody a nejste obklíčení dalšími závodníky, pak nemůže odhadnout, odkud kam skupinka duháků jede. Duháci obzvláště sazení jezdí obvykle ve skupinkách a tak je třeba to této pstruží koule hodit co nejvícekrát. Proto, když budete házet jen před sebe, jednou to hejno určitě trefíte, možná dvakrát. Ale to pak odjede a vy nevíte jestli jeli doprava nebo doleva. Když však házíte vějíř, snadno určíte, odkud kam jedou a dokážete to do toho hejna dostat třeba o jeden nebo dva hody více a tím samozřejmě stoupá vaše šance na více úlovků.