přihlášeníMuškařské závody.cz
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Zapnuto/Vypnuto Smajlíci Historie FAQ Kide Chat

Poslední Pred 8 měsíci

Luboš: Přidány propozice na Boat cup 2018 a taky na II.ligu skupiny A - jarní kolo (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na závod Doubrava cup 2018 naleznete v odkazech (!) (!) (!) «link»
Luboš: (!) (!) (!) POZOR, ZÁVOD PEPÍKOVSKÁ MUŠKA ZRUŠEN, z důvodu ledu (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete další propozice, tentokrát na Hanák Open 2018!!! «link» (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete aktuální PROPOZICE (!) (!) (!)
Luboš: Do DOKUMENTŮ jsme vložili konečný žebříček 2017 a taky předběžný TERMÍNOVÝ KALENDÁŘ 2018 (!) (!) (!) :)
Luboš: První propozice na Pepíkovskou mušku, závod dvojic ve Skutči, jsou k nahlédnutí v ODKAZECH (!) (!) (!)
igor: Říčanská muška se v sobotu 21. 10. 2017 ruší. Nedostatečný zájem závodníků. :/
Luboš: Propozice na ŘÍČANSKOU MUŠKY naleznete v ODKAZECH (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Memorial Zdendy Forchtsama (!) (!) (!)
Luboš: V dokumentech naleznete propozice na MMZ a Nebesák (!) (!) (!) Výsledky aktualizovány a žebříček postupně doplníme :)
Luboš: Závody na Otavě - Janusův Memoriál a Západočeský pohár jsou kvůli absenci závodníků a kvalitě vody ZRUŠENY (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na I.ligu podzimní kolo nalezente v ODKAZECH (!) (!) (!)
Vojta Ungr: Ahoj kolegové muškaři! Chtěl bych Vás informovat o tom, že jsou ještě volná místa na dva víkendové závody - Janusův memoriál a Západočeský pohár na řece Otavě, pořádané o víkendu 19. - 20.8.2017. Propozice najdete v odkazech/propozice. Jedná se o dva samostatně bodované závody ;) Přihlásit se můžete u Martina Vlka (sobotní závod) a Pepy Kanty (nedělní závod)! Těším se na videnou ;)
Luboš: Půlka sezóny je za námi a tak tady máte aktuální žebříček a doplněné propozice (!) :)
Luboš: (!) (!) (!) HANAK OPEN (!) (!) (!) Vážení kolegové kamarádi, na této adrese «link» najdete aktualizovaný seznam přihlášených týmů, kdo nezaplatí do konce června, bude nahrazen náhradníky.
Luboš: Doplněny všechny dostupné propozice a výsledky a žebříček je aktuální (!) (!) (!)
Tony: POZOR ZMĚNA!!! Mistrovství MRS Open přeloženo na 17.6. revír Jihlava 5C.
igor: Májový pohár - Květoňov - snížené startovné - 300,- Kč.
Luboš: Doplněny výsledkovky a propozice a je aktuální Žebříček (!) (!) (!)
Luboš: ODKAZY aktualizovány o propozice na Mistrovství MRS open a Doubrava cup a výsledky z polského závody Moszczanica cup (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ přidány propozice pro Jarní Květoňovský pohár a taky Jihlavský pohár. Do JUNIORSKÉ sekce přidány propozice pro Pohár města Bojkovic (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Jestřabický maraton dvojic a taky výsledky z letošních prvních dvou závodů (!) (!) (!)
veteran: Vzhledem k menšímu počtu přihlášených dvojic na Skalička Cup rušíme skupiny A a B, chytat budou všichni najednou. (!) J.Adam.
Luboš: Aktualizována složka DOKUMENTY - platný termínový kalendář a SaZ Řád (!) (!) (!)
Luboš: Jsou volné místa na závod dvojic na Skaličce. Brzy nebudou, kdo chce jet, přihlašujte na čísle: 605906093 (!)
Luboš: Dostaly se k nám první propozice na Pepíkovskou mušku (!) Naleznete v odkazech
Luboš: Moc děkujeme, bylo nám potěšením :) příště zase naviděnou
IgorP: Chtěl bych tímto poděkovat pánům Luboši Rozovi, Igoru Slavíkovi a Vítu Pavlackému za bezvadné přednášky a ukázky vázání na muškařském semináři v UH. Při jejich vystoupeních jsem se opět utvrdil v názoru, že borci, kteří něco opravdu umí, jsou ochotní, vstřícní a komunikativní lidé. Ještě jednou díky. :)
Tony: Tak když to není možné pod článkem "Komentář....", tak alespoň touto formou vyjadřuji podporu. Tony
Milan: Článek Milana Hladíka byl stažen, ale s jeho svolením je k přečtení na stránkách MK Bojkovice, kde není možnost diskutovat.
Luboš: Přidány a zapsány do žebříčku výsledky ze závodů Nebesák, Polička, Poslední pohár Květoňov a BLM. Žebříček by měl být tedy aktuální a měly by tam být všechny výsledky, co nám přišly (!) (!) (!)
Milan Hladík: Ahoj, minulý pátek jsme vysadil metrák a ve čtvrtek před Posledním pohárem vysadíme dva metráky kilových ryb a dva metráky třicetidekových, tak by to mohlo být celkem dobrý, tak kdo si chce ještě před zimou zazávodit, napište Davidovi, poslední volná místa ještě máme
David Říha: už se těším, až vyjde článek od vítěze podzimní Poličky :-)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Poslední pohár 2016 na Květoňově (!) (!) (!)
Luboš: Do odkazů přidány všechny výsledkovky co jsme obdrželi. pokud tam něco chybí, za včasu pošlete nebo reklamujte, občas nám něco uteče (!) (!) (!)

Chat pouze pro registrované! Registrovat oder Přihlásit


 
HOW TO vol.4 - háčky, jejich tvary a použití
Napsal uživatel Luboš Roza   
Středa, 10 Leden 2018 14:29

Háčky jistě řeší každý z nás velmi intenzivně a proto jsem si řekl, že se v krátkosti podělím o své zkušenosti. Protože moje spolupráce s firmou Hanák je velmi blízká a část háčků než se dostane do výroby projde nejen mýma rukama, a taky protože mám tato firma prakticky vše co používám, budu uvádět modely právě háčků Hanák. Je třeba si říct, že ostatní firmy české i světové mají často podobnou nabídku, nebo podobné některé druhy háčků, takže věřím, že mé zkušenosti budou obecné i přesto, že se může tento díl tvářit jako totální promočlánek. Ale zase kdo chce, rád si to přečte.
H130BL


http://www.hanak.eu/cache/img/54/--data--web--e-shop--hacky--muskarske-bezprotihrotove--h130bl.fill.x205.y200.r0.q85.nr1.me2.bcFFFFFF.offset_x50.offset_y50.jpg

Začnu od úplně nejvíc nejuniversálnějšího a nejpoužívanějšího typu, takzvaný orlí drápek. Tyto háčky se dají a taky se používají prakticky u většiny suchých mušek, obvykle do velikosti 10. Není tomu dávno, co se pro různé velikosti používal stejný průměr drátu a tak se stávalo, že se velikosti 12 a 10 prakticky nedaly použít. To už ale není pravdou a tyto větší velikosti se dnes dají perfektně použít třeba pro velké suché chrostíky, aniž byste se museli bát, že se narovnají. H130BL jsou háčky velmi jemné, tenké a svým tvarem se perfektně zaháknou tlamce ryby. Dříve háček používaný výhradně na sucho se dnes ale s velkou oblibou používá i na vázání jemných nymf. Je důležité ale vědět, že nemůžeme cílit ryby větších rozměrů, pokud nejdeme do extrémních podmínek s extrémně jemným prutem a vlascem. Velmi oblíbeným se pak stalo přihýbání těchto háčků do mírného jigového tvaru, což umožňuje napíchnout tungstenovou hlavičku se zářezem na tento háček a přitom udržet hlavičku v ose háčku, protože tyto hlavičky normálně vylezou nad háček a nymfa je pak mimo osu. Z mé zkušenosti mnohem větší ztrátovost ryb. Druhou výhodou zahnutí je očko posazené více vzpřímeně a tedy lepší sevření háčku při zaseknutí ryby. Na tento nejoblíbenější druh háčků se taky vážou extrémně malé nymfy velikosti 20, kde je ale naopak třeba oblouček háčku mírně otevřít kleštěmi, aby vzniknul dostatečný prostor pro zásek ryby. Při jakékoliv úpravě háčku pamatujte na pravidlo, že vždy musí zůstat mezi hrotem a očkem dostatečný prostor k zachycení tlamy ryby. Níže obrázek, jak se zahýbá tento háček a jak to vypadá s tungstenem.

alt


H230BL


Háček stejných rozměrů jako H130BL, ale s použitím tlustšího drátu pro lov větších ryb. Tuto variantu doporučuji právě ve chvíli, kdy očekáváme přítomnost větších ryb. Oproti slabšímu bratříčkovy unesou více, ale zase jsou více robustní a to může mít vliv třeba na množství úlovků. Takže pokud si pokládáte otázku, proč rovnou nepoužít tyto silnější, tak právě proto, že na jemný lov menších ryb do 40 jsou už hodně nápadné a těžké.

H400BL


Jedna z nejklasičtějších variant jigového háčku, která dle mého názoru nikdy nezanikne. Tento tvar používám pro úplně všechny možné jigové nymfy. Má ideální poměr šířky oblouku a délky ramínka, takže není příliš uzavřený ale taky není příliš široký. Proto ho s oblibou používám i pro ryby, u kterých vím, že mají malou tlamku a široký oblouček by mohl urychlit čas vyplivnutí z tlamy ryby a tedy zmeškání většího počtu záběrů. Na to jsou například odborníci pánové lipani, kteří když úplně nežerou, ochutnávají naše mušky tak jemně, že mnohdy ani netušíme, že nějaký záběr přišel. Stejně tak lov bílé ryby.

H450BL


Když jsem v předchozí kapitole mluvil o otevřenosti jigových háčků, pravým opakem se stal taky veleoblíbený jigový háček s extrémně otevřeným obloučkem a ještě v kombinaci drápkovitým tvarem obloučku. Právě tyto háčky z pevného drátu a velkým obloukem se staly hitem pro lov hlavně pstruhů nebo obecně ryb s větší tlamkou nebo celkově větších ryb. Při záseku má hrot dost místa pro zachycení a velký oblouk zajede to tlamky v takové délce, že musíte být vyloženě smolaři, když vám ryba spadne.

H480BL


Výsledek obrázku pro háček H480BL

Ještě jeden jigový háček s velmi otevřeným obloučkem.  Vychází z nádherného typu H280BL a vsází na nekompromisní prostor hrotu pro zásek. Tento hrot je rovný a tedy zajede do tlamky ryby méně, ale ze zkušenosti sedí ryby velmi dobře, protože tento tvar hrotu obvykle zajede až do kosti či chrupavky. To je dle mého názoru zásadní rozdíl mezi H450BL a H480BL, kde předchozí typ nepropíchne tlamku úplně, ale zahákne na velký oblouk, často jen za měkkou část. Typ 480 mám někdy problém dostat z ryby i přestože se bavíme o háčcích bez protihrotu. Zobecnil bych tedy tu volbu mezi těmito dvěma rivaly a řekl, že pro lov ryb s tvrdou tlamou radši použiju typ 480 a pro ryby měkkoústé volím raději 450 ( třeba velký lipan, parma, jelec na nymfu atd). Hanák ještě vyrábějí zase silnějšího strýca – H490BL. Opět pouze silnější drát, pro ty, co víte, že jdete na pořádnou rybu!

H470BL


Vznikl i jiný jigový háček, který má jeden hlavní úkol – chytit se, i když chce ryby vyplivnout. To má za úkol hrot, vyhnutý ne dovnitř, ne rovně, ale ven. Nahoře už jsem o tom psal. Většinou ani netušíme, kolik jsme měli záběrů. A tak i přesto, že má tento hrot nejnevýhodnější tvar pro zdolávání oproti svým rivalům, je mnohdy výrazně úspěšnější v množství ulovených ryb. Má totiž tendenci se dobře zachytit a vniknout hluboko do tlamy. Proto je velmi oblíbený v menších rozměrech právě pro malé nymfy velikosti 16 a 14, kde třeba u klasického jigu typu 400 už není tak moc místa pro hrot a tím tedy zachycení ryby.

H250BL


Jezerní sezóna se nám rychle blíží a tak určitě začnete vázat lury. Tvar háčku jako je H250BL se právě na tento druh mušek perfektně hodí. Pamatuji, kdy se lury vázaly na háčky s delším ramínkem. Trend posledních let se právě ubírá naopak, tedy zkracovat délku ramínka a prodlužovat délku ocásku, což je pro ryby jednoznačně mnohem větší rajc než kratší ocásek. Velmi otevřený oblouk zajišťuje, aby se hrot chytil i rybě, která není úplně ochotná po ulovení zavřít tlamku. Toto je velká specialitka sazených duháků, kteří sice vdechnou naši mušku, ale v podstatě vůbec nezavřou tlamu a při použití háčků s menším obloukem máme často spousty záběrů, ale v podběráku se ukáže málokterý kousek.


H270BL


Další varianta háčku s větším obloučkem a krátkým ramínkem, vhodná pro vázání lur. Zvláštností tohoto háčku je hrot opět vyhnutý ven. Osobně vážu na oba typy 250 i 270. Tento 270 obvykle používám při lovu, kdy jsou zpravidla sazené ryby tak opatrné, že opravdu loví s otevřenou hubou. Je tedy lepší mít co největší šanci na zachycení mušky v tlamce a pak opatrně vyzdolávat, než jen pěnit nervy při množství záběrů. Pokud jsou ryby alespoň trochu ochotné do mušky kousnout, volím raději typ 250, který mi v takových situacích drží lépe. Je třeba správně vyhodnotit situaci.


Samozřejmě je na trhu neskutečné množství tvarů a typů, mnoho z nich taky Hanák nabízí, ale nechtěl bych rozebírat úplně všechno. Spíše jsem rozebral své zkušenosti s těmi, které používám nejvíce a proč. Myslím, že co se týče pevnosti, jsou na tom vesměs výrobci podobně. Pro mě je volba Hanáků jasná z důvodu rozumné ceny, jistoty stejně kvalitních háčků v každém balení a v neposlední řadě taky jejich dostupnost. Tak hurá do vázání, sezóna je tu cobydup.
 

Komentáře 

 
# Vlado Búc 2018-01-20 21:33
Ahoj Lubo,jigový háčik by mal zabezpečiť aby sa nymfa pohybovala hrotom háčku hore - nemýlim sa? používaš pri love na francúza háčky jigového tvaru aj na prívesné nymfy, alebo len na koncovú nymfu pri dne? V akých situáciach používaš nymfy s mosadznou hlavičkou a kam ich umiestňuješ? Vopred moc díky za odpoveď.
vlado
 
 
# Luboš Roza 2018-01-24 19:53
Ahoj Vlado, obecně ano, nicméně pokud máš nymfy lehčí, pak nikdy není jisté, že máš hrot vždycky nahoru. Ta nymfa se v proudu mydlí různě, takže i jigový háček vytahuješ často z boku tlamy. Samozřejmě jigové háčky používám i na přívěs. Ten rozdíl je hlavně v tom, že pokud chytáš v hlubších partiích a můžeš si tu svoji sestavu ,,rozprostřít" do vodního sloupce, pak je určitě lepší použít i malé jigy. Pokud ale chytáš na 2 nymfy v hloubce menší než třeba 30-50cm, pak už to ztrácí smysl, protože nymfy stejně nedržíš prutem kolmo nahoru, ale spíše tak různě přetahuješ napříč tokem, nebo přidržuješ proti proudu. Pak už radši používám klasické háčky. Jinak mušky s mosaznou hlavičkou používám pouze na jezeře na lury a na morké mušky. Jinak na nymfy je prakticky nepoužívám. Snad takto OK :-) Petrův zdar
 
 
# Vlado Búc 2018-01-25 20:37
Lubo,moc díky za odpoveď!Ale ešte jedna otázka ma v súvislosti s touto témou napadla: hrá nejakú rolu podla tvojho názoru farba háčika? Napr.nevadí keď je svetlá mucha (napr.biela,žltá)navi azaná na čiernom háčiku, alebo naopak čierna na bronzovom háčiku? Možno pri lurách na jar na jazerách keď nie je tak čistá voda to nevadí, ale čo pri love v čistej vode pomalým ťahaním, alebo uplne staticky (nymfy na jazere), resp. pri chytaní lipňov v kryštálovo čistej vode na sucho - nevadí svetlá podenka naviazaná na čiernom háčku (napr.TIEMCO 103), alebo naopak čierny pakomárik na bronzovom háčiku? Vopred moc díky za tvoju trpezlivosť odpovedať na naivné otázky nás "učňov".
 
 
# Luboš Roza 2018-01-25 21:02
Ahoj Vlado, žádné naivní otázky. Hele už jsem samozřejmě chytal na různé druhy háčků a všech možných barev, ale upřímně nikdy jsem nenašel rozdíl. Myslím si, že ryby především vnímají siluetu, kontrast, odstíny na té mušce. Samozřejmě to asi nějaký vliv má, ale nikdy jsem ten rozdíl nenašel. Každopádně můj názor (a tady je to fakt jen názor, to asi nemůže nikdo říct jistě) že ten vliv na záběr je tak malý, že je asi lepší se zabývat jinými přičinami úspěchu ;-)
 Copyright © 2010 Muškařské závody.cz, all rights reserved. Grafika a tvorba Edata.