přihlášeníMuškařské závody.cz
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Zapnuto/Vypnuto Smajlíci Historie FAQ Kide Chat

Poslední Pred 6 měsíci

Luboš: Přidány propozice na Boat cup 2018 a taky na II.ligu skupiny A - jarní kolo (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na závod Doubrava cup 2018 naleznete v odkazech (!) (!) (!) «link»
Luboš: (!) (!) (!) POZOR, ZÁVOD PEPÍKOVSKÁ MUŠKA ZRUŠEN, z důvodu ledu (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete další propozice, tentokrát na Hanák Open 2018!!! «link» (!) (!) (!)
Luboš: V ODKAZECH naleznete aktuální PROPOZICE (!) (!) (!)
Luboš: Do DOKUMENTŮ jsme vložili konečný žebříček 2017 a taky předběžný TERMÍNOVÝ KALENDÁŘ 2018 (!) (!) (!) :)
Luboš: První propozice na Pepíkovskou mušku, závod dvojic ve Skutči, jsou k nahlédnutí v ODKAZECH (!) (!) (!)
igor: Říčanská muška se v sobotu 21. 10. 2017 ruší. Nedostatečný zájem závodníků. :/
Luboš: Propozice na ŘÍČANSKOU MUŠKY naleznete v ODKAZECH (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Memorial Zdendy Forchtsama (!) (!) (!)
Luboš: V dokumentech naleznete propozice na MMZ a Nebesák (!) (!) (!) Výsledky aktualizovány a žebříček postupně doplníme :)
Luboš: Závody na Otavě - Janusův Memoriál a Západočeský pohár jsou kvůli absenci závodníků a kvalitě vody ZRUŠENY (!) (!) (!)
Luboš: Propozice na I.ligu podzimní kolo nalezente v ODKAZECH (!) (!) (!)
Vojta Ungr: Ahoj kolegové muškaři! Chtěl bych Vás informovat o tom, že jsou ještě volná místa na dva víkendové závody - Janusův memoriál a Západočeský pohár na řece Otavě, pořádané o víkendu 19. - 20.8.2017. Propozice najdete v odkazech/propozice. Jedná se o dva samostatně bodované závody ;) Přihlásit se můžete u Martina Vlka (sobotní závod) a Pepy Kanty (nedělní závod)! Těším se na videnou ;)
Luboš: Půlka sezóny je za námi a tak tady máte aktuální žebříček a doplněné propozice (!) :)
Luboš: (!) (!) (!) HANAK OPEN (!) (!) (!) Vážení kolegové kamarádi, na této adrese «link» najdete aktualizovaný seznam přihlášených týmů, kdo nezaplatí do konce června, bude nahrazen náhradníky.
Luboš: Doplněny všechny dostupné propozice a výsledky a žebříček je aktuální (!) (!) (!)
Tony: POZOR ZMĚNA!!! Mistrovství MRS Open přeloženo na 17.6. revír Jihlava 5C.
igor: Májový pohár - Květoňov - snížené startovné - 300,- Kč.
Luboš: Doplněny výsledkovky a propozice a je aktuální Žebříček (!) (!) (!)
Luboš: ODKAZY aktualizovány o propozice na Mistrovství MRS open a Doubrava cup a výsledky z polského závody Moszczanica cup (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ přidány propozice pro Jarní Květoňovský pohár a taky Jihlavský pohár. Do JUNIORSKÉ sekce přidány propozice pro Pohár města Bojkovic (!) (!) (!)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Jestřabický maraton dvojic a taky výsledky z letošních prvních dvou závodů (!) (!) (!)
veteran: Vzhledem k menšímu počtu přihlášených dvojic na Skalička Cup rušíme skupiny A a B, chytat budou všichni najednou. (!) J.Adam.
Luboš: Aktualizována složka DOKUMENTY - platný termínový kalendář a SaZ Řád (!) (!) (!)
Luboš: Jsou volné místa na závod dvojic na Skaličce. Brzy nebudou, kdo chce jet, přihlašujte na čísle: 605906093 (!)
Luboš: Dostaly se k nám první propozice na Pepíkovskou mušku (!) Naleznete v odkazech
Luboš: Moc děkujeme, bylo nám potěšením :) příště zase naviděnou
IgorP: Chtěl bych tímto poděkovat pánům Luboši Rozovi, Igoru Slavíkovi a Vítu Pavlackému za bezvadné přednášky a ukázky vázání na muškařském semináři v UH. Při jejich vystoupeních jsem se opět utvrdil v názoru, že borci, kteří něco opravdu umí, jsou ochotní, vstřícní a komunikativní lidé. Ještě jednou díky. :)
Tony: Tak když to není možné pod článkem "Komentář....", tak alespoň touto formou vyjadřuji podporu. Tony
Milan: Článek Milana Hladíka byl stažen, ale s jeho svolením je k přečtení na stránkách MK Bojkovice, kde není možnost diskutovat.
Luboš: Přidány a zapsány do žebříčku výsledky ze závodů Nebesák, Polička, Poslední pohár Květoňov a BLM. Žebříček by měl být tedy aktuální a měly by tam být všechny výsledky, co nám přišly (!) (!) (!)
Milan Hladík: Ahoj, minulý pátek jsme vysadil metrák a ve čtvrtek před Posledním pohárem vysadíme dva metráky kilových ryb a dva metráky třicetidekových, tak by to mohlo být celkem dobrý, tak kdo si chce ještě před zimou zazávodit, napište Davidovi, poslední volná místa ještě máme
David Říha: už se těším, až vyjde článek od vítěze podzimní Poličky :-)
Luboš: Do ODKAZŮ vloženy propozice na Poslední pohár 2016 na Květoňově (!) (!) (!)
Luboš: Do odkazů přidány všechny výsledkovky co jsme obdrželi. pokud tam něco chybí, za včasu pošlete nebo reklamujte, občas nám něco uteče (!) (!) (!)

Chat pouze pro registrované! Registrovat oder Přihlásit


 
HOW TO vol.1 - Základní sestava
Napsal uživatel Luboš Roza   
Úterý, 05 Prosinec 2017 12:38

Tak jako každý rok přišla do dědiny zima“ …říkal Josef Kroner a každý rok sa to opakuje. Pro nás rybáře asi bohužel. No a protože je více času, rozhodnul jsem se trochu oživit tento web i pro „nezávodníky“ a tak zkusím postupně sepsat kratší články o různých metodách lovu, o vázání, o vybavení a tak různě, aby to bylo poučné hlavně pro lidi začínající, ale třeba i pokročilé. Nazval jsem tento projekt „HOW TO“.


Začal bych asi postupně tím, co většina zná, ale myslím, že spousta začínajících muškařů v tom má chaos a nebo třeba není na škodu si pár věcí zopakovat, nebo si říct o těch základních věcech trošku víc.

Pruty

Muškařské pruty se dělí podle váhové kategorie. To znamená, že jsou optimálně navrženy na odpor, který vyvine muškařská šňůra dané váhové kategorie při optimální odhozové délce. Laicky řečeno, že ten prut má ideální vlastnosti k uvedení šňůry do pohybu, když je té šňůry při náhozu vytažena ideální délka. Tu ideální délku má každý člověk trošku jinde, ale obecně se to takhle dá formulovat. Proto, když dáte na prut aftma 5 šňůru aftma 6 a Váš prut je rychlé akce ( špičkové ), může to působit, že ta šňůra na tom daném prutu „sedí“ lépe. Jedná se však o chybu techniky hodu, kdy při správné kombinaci 5wt ( aftma 5) se šňůrou např WF5 nedokážete ten rychlý prut správně napružit, neboli ohnout. Když se vrátím k jádru, tak stejný prut, při správné technice hodu, při ideální délce vytažené šňůry ve vzduchu, už nebude stíhat dobře odhodit šňůru, když bude na sobě nést těžší váhovou kategorii šňůry. K technice hodů se ale určitě v dalším z článků HOW TO vrátíme. Osobně bych doporučil, nekupovat si extra rychlé pruty nebo ještě hůře pruty se špičkovou akcí, protože takový prut běžný uživatel bez vhodné techniky ohne pouze silou a pak jsou z toho zbytečně bolavé zápěstí, i když to může působit, že Vás ten prut dostane dál.

Rozdělení muškařský prutů dle akce

Určitě najdete spoustu chytrých webů a článků, kde najdete různé rozdělení, nicméně já vidím rozdělení muškařských prutů především ve dvou kategoriích:

- špičková akce

- parabolická akce

Pak už především záleží na tom, jestli je jednotlivá kategorie rychlá nebo pomalá, třeba parabolická rychlá je trend poslední doby a dělá se tak většina těch opravdu dobrých a oblíbených prutů jako Sage, Hanák a další. Níže obrázek vysvětlující rozdíl těch dvou popsaných kategorií.

alt


Šňůry

Dnes už je takové množství šňůr, že určitě nevyjmenuji všechny různé kombinace potápivostí, váhových kategorií, tvarů atd. Jisté však je, že základní rozdělení máme:¨

- WF ( Weight Forward ) = šňůra s hlavou, která nelze otočit, konstruovaná pro snadné odhazování a delší hody. Má části hlavu a tělo (running).

- DT ( Double Tappered ) = ujímaná na oba konce, lze ji otočit, ale nedoporučuji. Používá se hlavně na krátké hody pro jemnou prezentaci, nicméně osobně zastávám názor, že při krátkých hodech s použitím šňůry WF je efekt úplně stejný, protože na konci šňůry WF je taky ujímání.

- Level – tyto šňůry jsou stejného průměru po celé délce a používají se buď pro napojení na střelné hlavy nebo jako extra tenké pro nymfování s francouzským návazcem.

- Střelné hlavy - výměnné, využití především pro obouruční pruty

alt

Co do potápivosti, tady už je dělení složitější. Obecně se jedná o šňůry plovoucí, kombinovaně plovoucí ( např. plovoucí s intermediálním koncem různých délek), méně či více potápivé, od úplně málo potápivých jako je podpovrchová Hover šňůra, pomalá intermediální, rychlá intermediální, až po rychle potápivé či jinak kombinované. Tady je v současnosti velký výběr a dokonce už jsou šňůry speciální, které jsou určeny především pro konkrétní taktiku lovu, jako sweep a jiné.

O čem bych rád více pouvažoval, jsou spíše tvary jednotlivých šnůr, protože právě tvar šňůry ovlivňuje tu ideální vzdálenost, o které jsem psal v odstavci o prutech. Je třeba si uvědomit, že každá šňůra je konstruovaná jinak a dá se říct, že má jinou ideální odhozovou vzdálenost. Proto jsou třeba šňůry, které mají velmi těžkou střelnou hlavu (dáno průměrem a hustotou materiálu, čím větší hustota, tím musí být menší průměr pro zachování stejné aftmy ) a tyto šňůry pak v případě, že při náhozu vytáhnete delší vzdálenost do vzduchu, tak najednou zjistíte, že Váš prut už je přetížený a nához zpravidla letí méně a navíc „žuchne“ do vody jako pytel brambor. Tyto odhozové šňůry typu Fortyplus jsou vhodné pro lov v silném větru, kde se vítr neopře do šňůry na velké vzdálenosti a tím udržíte smyčku hodu ve vhodném tvaru. Ideální použití taky naleznete při chytání s malým prostorem za Vámi, kde stačí pouze vytáhnout krátkou hlavu šňůry z prutu a můžete odhazovat. Módou poslední doby jsou právě tyto kratší hlavy, protože taky odpouští spoustu technických chyb. Opakem jsou šňůry ( zpravidla to bývají lehké či úplně plovoucí), které mají delší hlavu menšího průměru a kde je nutností větší prostor za Vámi. V případě, že to místo umožňuje a Vaše technika je solidní, lze se dostat na dost slušnou vzdálenost při zachování dobré prezentace ( tím myslím, že se celý návazec hezky rozbalí a natáhne, což vám dává několik metrů navíc). To je zase nevýhoda šňůr s kratší hlavou, kde odhazujete dříve a po cestě už se smyčka začne deformovat. Šňůry s delší hlavou vydrží déle „viset“ ve vzduchu a proto taky při vhodných podmínkách odhodíte daleko.

Odstavec navijáků už sepisovat nebudu, protože v našich podmínkách je obvykle jedno jak moc kvalitní brzdu máte nebo nemáte, často se dobržďuje rukou, takže jde spíše o záležitost estetickou, váhovou a v mnoha případech i pocitovou, protože chytat s něčím, co se Vám prostě líbí, je mnohdy důležitější než chytání s tím, co říká okolí. Snad malé doporučení při výběru navijáku pro nymfování, je dobré zvolit klecový naviják, kde se Vám nymfovací návazec nedostane mezi cívku a tělo navijáku. Příkladem můžou být navijáky Superb od Hanák Competition nebo nějaké podobné. Uvádím příklad, není to nějaká nucená reklama.

Tak snad by to úvodem mohlo stačit a v dalším díle článků HOW TO vol.2 napíšu třeba o tom, jak správně zacházet s pruty a jak dodržet správnou techniku hodu při jejich použití a nebo celkově o technice hodu. Doufám, že dodržím svoji představu a alespoň přes zimu se z toho stane týdeník. A pokud kdokoliv z našich čtenářů má zájem se podělit o své HOW TO, rádi zveřejníme. Můžete nás kontaktovat na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Luboš Roza


 

Komentáře 

 
# Vlado Búc 2017-12-07 20:09
ahoj Lubo,pravidlo, že na 5wt prut je ideálne dať 5-ku šnúru je jasné,pokial je šnúra štandardnej váhy napr. 5-ka šnúra (prvých 30 stôp) má 140 až 150 grainov.Ale niektoré šnúry (bavíme sa o plávajúcich)maj ú výrazne vyššiu váhu-napr.GUIDLINE FARIO WF má u 5-ky šnúry váhu 180 grainov, čo by váhovo zodpovedalo 6-ke, možno až 7-ke.Treba sa orientovať podla čísla šnúry (5,6,7...), alebo podla váhy v grainoch? Ďakujem za odpoveď.
 
 
# Luboš Roza 2017-12-07 21:10
Ahoj Vlado, ale to je prave to co jsem psal, ze ten tvar je zasadni pro idealni odhozovou vzdalenost, jedna se o to, ze guideline nebo forfyplus maji ty hlavy tlustsi ale proto jich nevytahujes pred koncovym odhozem tolik, ale jen mensi kus. Je jasne ze vice metru venku z prutu znamena vetsi vahu/odpor, kterou vyvine snura proti prutu. A ti vyrobci snur (myslim ti dobre znacky) maji dobre spocitane, kolikatku snuru delaji, akorat nekdo vidi ze jsou do hlavy tlustsi a tezsi, a tak to vypada na silnejsi gramaz, ale vetsinou to tak neni. Kazdopadne obliba rychlejsich snur, resp postavene vice do hlavy, je stale vetsi a ja myslim ze prave proto, ze lidi maji problem ohnout rychly prut pri nahozu spravne technicky, a proto ho pretizi. Pak to sice muze pusobit ze to sedi, ale ztratil jsi hromadu energie ci mohla jit do dalky... Takze vahu snur neres, res tvar a aftmu na zaklade tveho prutu a technickych dovednosti. V dalsim clanku se pokusim vysvetlit, jak ten rychly prut ohnout, napruzit a nenadrit se.
 Copyright © 2010 Muškařské závody.cz, all rights reserved. Grafika a tvorba Edata.